TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Słonina – ukraiński specjał

Czwartek, 26 maja 2022 o 12:16, autor: 0
Słonina – ukraiński specjał

Jest ważnym produktem na ukraińskich stołach – słonina doczekała się nawet swojego muzeum we Lwowie. Wielbiciele przysmaku mogą spróbować tego rarytasu serwowanego w rozmaitej formie – peklowane, wędzone, marynowane, solone i kiszone odmiany często spotykane są u naszych wschodnich sąsiadów. Amatorzy wieprzowych specjałów, którzy są otwarci na nietypowe połączenia smakowe, mogą skusić się na czekoladki z nadzieniem ze słoniny. My jednak skłaniamy się ku tradycyjnej formie. Zatem jak włączyć ten produkt do swoich kulinarnych propozycji, czerpiąc ze wschodnich inspiracji? Podpowiadamy!

Jak podawać i z czym łączyć słoninę?

Wieprzowe wyroby podawane mogą być w czystej postaci, ale też przyjmują formę farszu lub dodatku do różnych dań. Sało często gości jako przystawka na biesiadnym stole cienko pokrojona w plasterki w towarzystwie świeżego, chrupiącego chleba, masła i ogórków małosolnych. Najczęściej serwowana jest razem z lokalnymi wysokoprocentowymi trunkami. W naszym kraju również coraz bardziej doceniane jest swojskie jadło, które często stanowi element chłopskiego stołu na różnego rodzaju przyjęciach.

Tłuste potrawy są pożądane na diecie ketogenicznej, dlatego słonina może być również elementem jadłospisu osób stosujących się do zaleceń wysokotłuszczowego stylu odżywiania. Peklowana lub wędzona cieszy się sporą popularnością. Ciężki, aromatyczny wyrób ciekawie kontrastuje ze świeżymi warzywami.

Słonina jest też dobrą okrasą mącznych wyrobów. Różnego rodzaju pierogi, kluski, czebureki, wareniki okraszone smażoną cebulką i skwarkami pachną i smakują wyśmienicie. Wieprzowy dodatek używany jest też do nadziewania mięs. Rolady i zrazy stają się bardziej soczyste dzięki tej tłustej wkładce. Dodana do zupy, sprawia, że wywar staje się treściwszy. Podsmażona nada aromatu grochówce, barszczowi czy zupie fasolowej. Produkt może być również przetopiony na smalec, który jest alternatywą dla oleju, ale też smarowidłem na kanapki – Z pajdą razowca i ogórkiem kiszonym smakuje wybornie.

Sało – kiszona słonina

Nasi wschodni sąsiedzi lubują się w sało, czyli kiszonej słoninie. Jej przepis ma długą tradycję, sięga czasów Rusi Kijowskiej. Samo przygotowanie nie jest skomplikowane, ale wymaga czasu. Płaty słoniny należy odpowiednio przygotować i zamarynować. Najczęściej dodaje się sól, pieprz, majeranek, czosnek w płatkach, ale wybór przypraw to kwestia indywidualnych preferencji. Potrawa przez kilka dni dojrzewa, zanim przez fermentację osiągnie odpowiednią harmonię smaku. Tak przyrządzona jest aromatyczna i delikatna.

Jeśli chcesz spróbować prawdziwej ukraińskiej słoniny, wybierz się na zakupy do jednego ze stacjonarnych sklepów w Krakowie, Warszawie, czy Łodzi lub odwiedź stronę internetową Best Market. Osoby, które pochodzą z Ukrainy i tęsknią za rodzimymi produktami znajdą u nas szeroki wybór asortymentu.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl