"Sławskie Laury" zostały przyznane
Wtorek, 12 kwietnia 2016 o 10:21, autor: 0
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sławie radni przegłosowali uchwały zatwierdzające przyznanie nagrody "Sławski Laur" kolejnym siedmiu wyróżniającym się osobą z terenu gminy Sława. Każda z tych osób realizuję się na innym polu, ubogacając gminę Sława.
Projekty uchwał przyznające nagrodę "Sławski Laur" nie wzbudzały kontrowersji, wszyscy radni doskonale wiedzieli czym odznaczyły się wyróżnianie przez nich osoby. Przewodniczący Rady Miejskiej w Sławie, Sławomir Mazur, przeczytał uzasadnienia projektów uchwał, tak żeby zebrani na sali mieszkańcy również byli świadomi czym zajmują lub zajmowały się wyróżnione osoby. Nagrodzonymi osobami zostali:
Stanisław Kliber, współtwórca NSZZ Solidarność na terenie gminy Sława. Poprzez członkostwo w zarządzie regionu w Zielonej Górze współtworzył komitet obywatelski w Sławie. Był człowiekiem stanowczym, odpowiedzialnym i wiernym swoim przekonaniom. Swoją postawą stanowił ostoje przemian demokratycznych po 1989 roku. Pan Stanisław był też radnym miejskim kadencji 1990-1994.
Franciszek Klich, sławianin, który od wielu lat propaguje tematykę związaną z historią i wartościami sybirackimi. Wielokrotnie angażował się w działania w zakresie promocji tych tematów, spotykając się z mieszkańcami i młodzieżą. Był on także pomysłodawcą powstania skweru sybiraków, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca masowe wywózki na sybir.
Dominik Nowakowski, jest absolwentem wielu wyższych uczelni, obecnie pracujący jako pracownik Polskiej Akademii Nauk. Włożył ogromny wkład nad poznaniem pradziejów Sławy oraz pradziejów średniowiecza. Prowadził prace wykopaliskowe na terenie Tarnowa Jeziernego, Lipinek oraz Sławy. Swoją ciężką pracą przybliżył społeczeństwu dzieje miasta i okolic, jego dorobek można znaleźć w wielu publikacjach i monografiach.
Artur Pacyga, miłośnik Sławy oraz regionalista. Od wielu lat gromadzi źródła dotyczące historii Sławy, jest też współautorem biografii miasta i widoków sprzed lat. Znana jest też jego wrażliwość i solidarność społeczna oraz chęć niesienia pomocy ludziom szukającym prawdy historycznej. Cieszy się on również dużym zaufaniem społeczeństwa lokalnego. Pan Artur jest wychowawcą wielu pokoleń sławian.
Zofia Tomczak, od wielu lat kieruje Domem Kultury w Krzepielowie, placówka ta oferuje bogatą ofertę w zakresie muzyki i tańca. Wychowankowie rozwijają swoje zainteresowania i zdolności, kształtując także swoją osobowość. Swoją postawą i działalnością społeczną oraz prowadzeniem Zespołu Pieśni i Tańca im. Michała Krechowca wielokrotnie rozsławiała miasto i gminę Sława, nie tylko w Polsce ale i poza granicami kraju.
Tadeusz Żarczyński, komendant Miejsko-gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławie. Poprzez swoją pracę i zaangażowanie czy rozwijanie pośród członków OSP kultury fizycznej i sportu zdobył uznanie całej społeczności. Laur będzie też podziękowaniem za zabezpieczenie przeciwpożarowe w gminie Sława, które stoi na bardzo wysokim poziomie, a świadczy o tym odpowiednie przeszkolenie strażaków oraz profesjonalny sprzęt.
Marian Żytka, był wieloletnim mieszkańcem Sławy, który aktywnie działał w kole Związku Bojowników o Wolność i Demokracje (ZBOWiD). Swoją pracą dawał ludziom impuls do działania, wierząc w nich i pomagając. Sumiennie wykonywał pracę w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopca" w Sławie, przyczyniając się do rozwoju gminy Sława.
O tym kiedy wręczone zostaną nagrody niezwłocznie państwa poinformujemy oraz na pewno nie zabraknie naszej redakcji na tym wydarzeniu. Wyróżnionym osobom serdecznie gratulujemy.
(olek)