Według niektórych źródeł Edward Mścichowski brał udział we wcześniejszych bojach, m.in. w walkach w obronie Lwowa.
W dniach od 13 do 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy miała miejsce decydującą faza Bitwy Warszawskiej. Dzięki znajomości planów i rozkazów nieprzyjaciela, a także umiejętności wykorzystania tej wiedzy polskie dowództwo mogło dokładnie przygotować się do ostatecznego starcia. Bitwa została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, na podstawie ogólnej koncepcji Marszałka Józefa Piłsudskiego, którą opracowali szef sztabu generalnego gen. Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski. Nazwana „Cudem nad Wisłą” i uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu Niepodległości przez Polskę i uratowała Europę przed bolszewizmem. Po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości Edward Mścichowski nie spoczął na laurach, podnosił swoje kwalifikacje usilnie pracował dla dobra Ojczyzny. Był kawalerem odznaki pamiątkowej 12 Pułku Ułanów Podolskich, nadawanej od 1923 roku i przyznawanej do dzisiaj. Został również odznaczony medalem X- lecia Odzyskania Niepodległości. Medalem, przyznawanym osobom, które w okresie od 11 listopada 1918 roku do 11 listopada 1928 roku pełniły nienagannie służbę wojskową bądź cywilną. W uzasadnieniu ustanowienia tego medalu podaje się, że jest on przyznawany najlepszym synom polskiej ziemi, którzy dzięki krwawym wysiłkom na polach walki i niezmordowanej pracy doprowadzili do odrodzenia się Państwa Polskiego.
Medal został zaprojektowany przez Józefa Aumillera i Tadeusza Breyera, widnieje na nim wizerunek Marszałka Piłsudskiego taki sami, który ma się znaleźć na pomniku na sławskim Rynku. Po II Wojnie Światowej Wachmistrz osiedlił się w naszej gminie, mieszkał we Wróblowie. Kochał Polskę, kochał polską ziemię i kochał konie. Z dumą na swojej piersi nosił odznakę szkoły jeździeckiej. Niektórzy mieszkańcy Sławy pamiętają jeszcze Wachmistrza przechadzającego się ulicami Sławy w oficerkach i zawsze w furażerce. Warto wspomnieć, że rodzina bohatera jest rodziną niezwykle zasłużoną dla naszej Ojczyzny. Byli w niej żołnierze odznaczeni Virtuti Militari, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, kapelmistrzowie i policjanci.
W 2012 roku zasługi Wachmistrza ponownie zostały docenione. Został on umieszczony w Wielkiej Księdze Kawalerii Polskiej.
Inicjatorem spotkania był Komitet Patriotyczna Sława, w obecności rodziny zostały wygłoszone okoliczne przemówienia, a także złożono wieniec. Podczas trwania uroczystości przy grobie wartę pełnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej Szwadronu Nadgoplańskiego.
(źródło: slawa.pl)