W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy na 123 lata. Jej obszar został podzielony pomiędzy Rosję, Austrię i Prusy. Uciskany naród kilka razy stawał do walki o wolność. Jednak dopiero 11 listopada 1918 roku, po zakończeniu I Wojny Światowej nadarzyła się okazja do odzyskania Niepodległości. Choć proces ten trwał przez kilka kolejnych lat, w których Polacy niejednokrotnie przelewali krew i składali ofiarę własnego życia, ostatecznie udało się wywalczyć upragnioną wolność!
W tym wyjątkowym czasie 104. rocznicy odzyskania przez Rzeczpospolitą suwerenności i państwowości mieszkańcy Sławy i okolic uczestniczyli w gminnych obchodach. Rozpoczęły się one uroczystą Mszą Św. podczas której wierni modlili się w intencji spokojnej przyszłości Polski i pokoju na świecie. Po zakończonej Liturgii Burmistrz Sławy wraz z Zastępcą i Księdzem Proboszczem złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem jednego z Ojców Niepodległości-Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dalsza część obchodów odbyła się na Placu Pamięci Narodowej przy ulicy Odrodzonego Wojska Polskiego. Tam występ słowno-muzyczny zaprezentowali podopieczni Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sławie. W programie artystycznym młodzież przywołała nastrój minionych dni i pragnienia suwerenności naszych przodków. Zanim to nastąpiło, poczet flagowy przy akompaniamencie Hymnu Polski wciągnął flagę na nowy maszt.
Przypomnijmy, iż jeden z najważniejszych symboli naszego narodu-istota naszej tożsamości, który od setek lat towarzyszy Polakom podczas doniosłych uroczystości i wydarzeń sportowych dumnie powiewa dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy Sława. To właśnie głosy poparcia w projekcie organizowanym przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej pt. „Pod biało-czerwoną” umożliwiły ustawienie masztu w centrum Sławy. Koszt inwestycji to 3.863,43 zł. Gmina Sława pieniądze na ten cel pozyskała ze środków rządowych. Na zakończenie uroczystości delegacje sławskiego magistratu z Burmistrzem Sławy-Cezarym Sadrakułą na czele, Koła Związku Sybiraków, Starostwa Powiatowego, służb mundurowych, placówek oświatowych, harcerzy, lubuskiego WOPR oraz przedstawicielka Europosłanki Elżbiety Rafalskiej złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem i oddały cześć poległym w walce o Niepodległość Polski.
tekst (slawa.pl)