W ramach działań w tym zakresie gmina zamierza zagospodarować teren wokół jeziora w celu stworzenia miejsc, w których mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać czas wolny. Ponadto gmina stawia na rozwój i budowę infrastruktury turystycznej. W szczególności zaplanowano między innymi budowę tras rowerowych, szlaków turystycznych, budowę obiektów rekreacyjnych na świeżym powietrzu (m.in. siłownie napowietrzne, park linowy). Zaplanowano budowę węzłów w systemie Zaparkuj i jedź dalej rowerem, które mają zmotywować turystów do aktywnego wypoczynku w gminie Sława.
Nie bez znaczenia pozostaje promocja gminy. - Dla pełnego wykorzystania walorów turystyczno- rekreacyjnych gminy niezbędne jest podjęcie działań w kierunku stworzenia Strategii rozwoju turystyki uwzględniającej promocję i marketing produktu turystycznego, a także rozwój i stworzenie nowych produktów turystycznych i regionalnych - czytamy w projekcie Strategii Rozwoju. Celem będzie utworzenie zintegrowanej informacji turystycznej we współpracy z jednostkami samorządowymi wyższego szczebla (powiatu, województwa) oraz wdrożenie koncepcji markowych sieciowych produktów turystycznych.
Ponadto gmina zamierza stworzyć interaktywne Muzeum Żeglarstwa Śródlądowego, które stanowiłoby nie tylko dodatkową atrakcję turystyczną regionu, ale również pełniłoby funkcję ośrodka edukacyjnego.
Aby wszystkie zamierzenia zostały zrealizowane potrzebne są odpowiednie decyzje, fundusze oraz dbanie o środowisko naturalne. Dlatego gmina zadba o czystość Jeziora Sławskiego i będzie dążyć do ochrony bioróżnorodności przyrodniczej.
(JOc)