TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Siłowniki pneumatyczne - ekologiczne rozwiązanie dla wielu branż

Czwartek, 09 czerwca 2022 o 12:17, autor: 0
Siłowniki pneumatyczne - ekologiczne rozwiązanie dla wielu branż

Przemysł generuje duże zanieczyszczenia, a jednocześnie trzeba szukać takich rozwiązań, które ułatwią pracę. Niewątpliwie tutaj bardzo dobrze sprawdzają się siłowniki pneumatyczne. Czas na ich temat dowiedzieć się więcej, ale też poznać ich szerokie spektrum zastosowania. Na jaki rodzaj siłownika pneumatycznego warto się zdecydować?

Siłownik pneumatyczny - ważne informacje

Siłownik pneumatyczny jest urządzeniem mechanicznym, który do wytworzenia siły wykorzystuje energię sprężonego powietrza. Dzięki temu wprawia w ruch maszyny. Niewątpliwie dużą zaletą jest to, że dzięki siłownikowi pneumatycznemu w znaczący sposób można zwiększyć efektywność pracy. Jest to proste, gdyż siłownik pneumatyczny dobrze zastępuje pracę mięśni ludzkich, a przy tym zapewnia doskonałą powtarzalność pracy w przeciwieństwie do kapitału ludzkiego. Oczywiście nie można też zapominać, że siłownik pneumatyczny jest rozwiązaniem iście ekologicznym. Dzięki temu, że nie generuje zanieczyszczeń, a przy tym wykorzystuje medium sprężonego powietrza o wysokim poziomie czystości nie wpływa negatywnie na jakość powietrza. Kolejną zaletą siłownika pneumatycznego jest fakt, że zapewnia bezpieczeństwo w pracy. Można dodatkowo stosować go w bardzo różnych, zmiennych, a często i niebezpiecznych warunkach, a więc wszędzie tam, gdzie temperatura jest niska, bardzo wysoka, czy też występuje ryzyko wybuchu. Dodatkowo siłowniki pneumatyczne można wykorzystywać wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. 

Budowa siłownika pneumatycznego - poznaj ważne elementy 

Typowy siłownik pneumatyczny ma dość charakterystyczną, ale też prostą budowę. Składa się z cylindra pneumatycznego, tłoka pneumatycznego czy też tłoczyska. Oczywiście ważnym elementem są pierścienie uszczelniające. Jeden pierścień uszczelnia połączenie ruchowe tłoka, natomiast drugi znajduje się w pokrywie przedniej. Należy zauważyć, że dzięki dobrym uszczelnieniom nie dochodzi do wypływu medium jakim jest czyste, sprężone powietrze, a dzięki temu koszty pracy nie zwiększają się. Na tym etapie warto też poznać rodzaje siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne - rodzaje, które warto znać

Przy wyborze siłowników pneumatycznych trzeba wziąć pod uwagę średnicę. Wśród typowych modeli wyróżniamy te o średnicy wynoszącej od 8 mm do 320 mm. Większe średnice traktowane są jako nietypowe. Trzeba też wziąć pod uwagę zakres skoków roboczych, które mogą wynosić od 1 mm do ok. 3 tys. mm. Ważny jest również zakres temperatur czy ciśnień, w których mogą pracować dane siłowniki. Biorąc pod uwagę rodzaj ruchu roboczego, wyróżniamy przede wszystkim najpopularniejsze siłowniki liniowe, które można podzielić na te jednostronnego działania oraz dwustronnego działania. W tych pierwszych tłok przesuwany jest za pomocą sprężonego powietrza w kierunku, gdzie występuje większe obciążenie. Jeżeli nie występują obciążenia w przeciwną stronę, sprężyna powoduje powrót tłoczyska do pierwotnej pozycji.

Dzięki temu można zużyć mniej sprężonego powietrza, co oczywiście przekłada się na koszty, ale i zmniejszenie obciążenia sprężarki. W przypadku siłowników dwustronnego działania powietrze doprowadzane jest do jednej i drugiej komory i to naprzemiennie. Dochodzi wtedy do odpowietrzenia przeciwległych komór cylindra. Jak widzicie najczęściej stosowane rodzaje siłowników to właśnie te jednostronnego i dwustronnego działania, które można wykorzystać niemal w każdej branży.                

Jakość ma znaczenie - postaw na dobrego producenta siłowników pneumatycznych

Warto wybierać siłowniki objęte normą ISO. Dzięki standaryzacji łatwo znaleźć właściwy model. Oczywiście nie można zapominać jeszcze o tym, by zwracać uwagę na jakość materiału. Można wybrać siłowniki ze stali nierdzewnej, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale i korodowanie. Producent siłowników może wykonać również niestandardowe modele, do specjalnego zastosowania. Zatem znalezienie siłownika pneumatycznego jest naprawdę proste. Niewątpliwie dużą zaletą siłowników jest fakt, że są proste w obsłudze, ale też można je wykorzystywać w ekstremalnych warunkach pracy. Jednocześnie trzeba zauważyć, że ich przeznaczenie nie kończy się na przemyśle, gdyż mają zastosowanie także w samochodach ciężarowych, gdzie wprowadzają w ruch platformy rozładunkowe. Używane są też przez służby ratownicze. Stosuje się je w rozwierakach czy przecinakach. Wbrew pozorom siłowniki pneumatyczne wykorzystuje się również w domach, wystarczy tylko wspomnieć o fotelach biurowych, ale i drzwiczkach w szafach.       

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl