Sejmik odrzucił ustawę śmieciową
Piątek, 22 marca 2013 o 15:41, autor: michal 0
W Sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji odbył się dziś pierwszy Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny z udziałem uczniów wschowskich gimnazjów i szkół średnich. Młodzież dyskutowała o ustawie śmieciowej, która wchodzi w życie z dniem 1 lipca
Organizatorem posiedzenia była Spółka Komunalna we Wschowie. – Staramy się wprowadzać nowe elementy w naszych działaniach edukacyjnych. Tak żeby były one ciekawe dla młodzieży – mówi Halina Drgas z-ca dyrektora Spółki. - Chcemy żeby młodzież nie tylko słuchała, ale także zabierała głos. Dlatego dajemy im szansę na to by wypowiedzieli swoje zdanie na temat nowej ustawy.
Tak jak to ma miejsce w dorosłym sejmie obrady otworzyła marszałek, którym był poseł na Sejm 1 kadencji Tadeusz Pokrywka. Później głosu dyskutującym udzielała już zasiadająca w prezydium młodzież.
Obydwie strony były dobrze przygotowane do debaty i miały mocne argumenty. – Powstaną konflikty wewnątrz małych społeczności, głównie wspólnot mieszkaniowych. Mieszkańcy będą przeglądać zawartość sobie pojemników i sprawdzać, czy na pewno śmieci są segregowane. Jeśli sąsiad tego nie robi, sankcje dotkną całej wspólnoty, bo obowiązywać będzie zasada jeden za wszystkich wszyscy za jednego - mówił Karol Odrobiński.
- Obowiązek przeprowadzania przetargu stawia małe firmy na straconej pozycji – mówiła z kolei Daria Izydorczyk. Gminy modernizowały swoje małe zakłady żeby zwiększyć odzysk śmieci, ale w konkurencji z dużymi firmami nie mają szans. Pracownicy tych zakładów stracą więc pracę.
Druga strona swoje racje również potrafiła uzasadnić. – Powstaną nowoczesne instalacje do gospodarowania odpadami komunalnymi, czyli sortownie, kompostownie, spalarnie oraz wysypiska – argumentowała Klaudia Kusiak. – Dziś brakuje nam tych instalacji nie z powodu braku środków, czy odpowiedniej technologii, ale dlatego że jest wielu właścicieli odpadów. Po wejściu w życie ustawy właścicielem wszystkich śmieci będzie gmina.
Aleksandra Kordiak mówiła natomiast o tym, że ustawa mobilizuje do segregowania śmieci: – Opłata za segregowane śmieci będzie znacznie mniejsza niż za te odpady, które wrzucimy do jednego kubła. Przeciętny mieszkaniec Wschowy będzie więc wolał płacić mniej i zdecyduje się na segregację.
Po debacie odbyło się głosowanie. Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny we Wschowie niewielką różnicą głosów odrzucił nową ustawę śmieciową.
[nggallery id=726]