Ocieplanie domu styropianem – o tym należy pamiętać:
1.Rzetelna ocena stanu podłoża
Oczywistym jest, że nowe budynki są niemalże w stu procentach gotowe do natychmiastowego ocieplania. Niestety w przypadku używanych i wieloletnich budynków wiele osób potrafi zapomnieć, że przed przystąpieniem do ocieplania konieczna jest niezwłoczna ocena stanu podłoża. Na szczęście ocena stanu podłoża nie jest trudna i można wykonać ją samodzielnie. Niektórzy po prostu pukają w podłoże i oceniają jego stan i gotowość do ocieplenia zdając się wyłącznie na słuch. Inni natomiast wykonują proste próby przyczepności tynku poprzez przymocowanie styropianu do podłoża na kilka dni, po upłynięciu których sprawdzają jakość siłę wiązania kleju między podłożem, a warstwą dociepleniową.
2.Przygotowanie podłoża do pracy
Bez względu na to czy jest to nowo wybudowany, czy kilkuletni budynek, nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni do docieplenia. W tym celu, w zależności od rodzaju i stanu podłoża, trzeba przede wszystkim oczyścić, wyrównać a także zagruntować podłoże przed przystąpieniem do prac właściwych.
3.Ochrona istotnych elementów budynku
Choć sam proces dociepleniowy zazwyczaj przebiega sprawnie i bezproblemowo, to jednak niesie on za sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych sytuacji, które mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje i wiązać się będą z dodatkowymi kosztami. Dlatego więc w celu uniknięcia wystąpienia różnego rodzaju uszkodzeń elementów budynku, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac dociepleniowych należy zabezpieczyć wszystkie istotne elementy budynku, które nie podlegają docieplaniu. Są to głównie okna, drzwi, a także dach, podbitka i podłoże wokół domu (w przypadku docieplania zewnętrznego).
4.Przerwy w wykonywaniu poszczególnych etapów
Kiedy goni nas czas, często chcemy jak najszybciej zakończyć czasochłonne prace budowlane. W tym celu wiele osób przymyka oko na zalecenia producenta, co z kolei może nieść za sobą niekorzystne konsekwencje. Dlatego mimo goniących terminów warto zastosować się do istotnych zaleceń, które często wiążą się z zastosowaniem niedługich przerw technologicznych, podczas których materiał osiągnie gotowość do dalszej pracy.
5. Odpowiednie materiały dociepleniowe
Znaczna część osób stara się oszczędzić wybierając niskiej jakości materiały dociepleniowe, nie zdając sobie sprawy, że wybór niskiej jakości materiałów często niesie za sobą negatywne konsekwencje. Aby docieplenie było skuteczne warto wybierać wyłącznie dobrej jakości styropian, który zapewni efektywne i satysfakcjonujące docieplenie budynku. Niezawodny i sprawdzony styropian do ocieplania znajduje się na stronie knauf-industries.pl