TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rzeczoznawca, czy ekspert budowlany?

Sprawdź, z jakiej pomocy skorzystać odbierając dom lub mieszkanie od dewelopera

Wtorek, 16 listopada 2021 o 18:46, autor: 0

Odbiór domu lub mieszkania to najczęstszy powód, dla którego korzystamy z profesjonalnych usług specjalistów z zakresu sztuki budowlanej. Jeśli chcemy jak najszybciej "wyłapać" ewentualne wady techniczne, usterki, czy niezgodności z projektem to jedyna droga, aby uzyskać rzetelne informacje na temat stanu nieruchomości. Z kolei sformułowana opinia techniczna lub ekspertyza będzie dokumentem, który przyda się w ewentualnym dochodzeniu roszczeń z tytułu gwarancji. Lepszą opcją jest z pewnością poniesienie kosztu związanego z wydaniem specjalistycznej ekspertyzy, niż późniejsze usuwanie usterek w naszym nowym domu lub mieszkaniu na własną rękę, a nie na mocy wspomnianej gwarancji. Z czyjej pomocy warto skorzystać? I w jakich jeszcze sytuacjach przydatna będzie usługa profesjonalnych oględzin obiektu?

Ekspert, czy rzeczoznawca - kto wyda potrzebną nam ekspertyzę?

Ekspert i rzeczoznawca budowlany to terminy często używane zamiennie, jednak w rzeczywistości ich znaczenie i zakres są nieco różne. Otóż ekspert budowlany to osoba związana z budownictwem, posiadająca kierunkowe wykształcenie i bogate doświadczenie zawodowe, często także dodatkowe certyfikaty potwierdzające stopień znajomości danej dziedziny. Te, wraz z wysokim stopniem profesjonalizmu i zaangażowania, pozwalają formułować ekspertowi opinie, najczęściej dotyczące stopnia uszkodzeń danej instalacji (np. gazowej, elektrycznej), jakości jej wykonania, czy możliwości modernizacji. Tutaj podstawą do wydania opinii są standardowo oględziny oraz dostępna dokumentacja techniczna.

Rzeczoznawca budowlany to z kolei osoba posiadająca tytuł magistra inżyniera, magistra inżyniera architekta, inżyniera lub inżyniera architekta, dysponująca dodatkowo nieograniczonymi uprawnieniami budowlanymi i posiadająca co najmniej dziesięcioletnią praktykę w zawodzie rzeczoznawcy. Rzeczoznawca musi być także członkiem właściwej izby samorządu zawodowego. W tym przypadku mamy więc zdecydowanie więcej wymagań formalnych do spełnienia. Jednocześnie to rzeczoznawca jest osobą właściwą do wydania ekspertyzy opartej nie tylko na oględzinach, czy weryfikacji dokumentacji technicznej, ale także na pomiarach i badaniach technicznych. Z takiej właśnie oceny możemy skorzystać prewencyjnie przed zakupem nieruchomości. Będzie to także dokument potrzebny w dochodzeniu roszczeń gwarancyjnych wynikających z zawartej z deweloperem umowy.

Kiedy jeszcze warto sięgnąć po ekspertyzę budowlaną?

Zakup nowego domu lub mieszkania to niejedyna sytuacja, w której warto zdecydować się na profesjonalne oględziny obiektu. Nieruchomości na rynku wtórnym jeszcze częściej wymagają takiej oceny, a chłodna ekspertyza profesjonalisty, który bez bagażu emocjonalnego, za to rzetelnie i wnikliwie oceni stan techniczny budynku, czy lokalu może ustrzec nas przed koniecznością ponoszenia dodatkowych, wysokich kosztów, np. związanych z gruntownym remontem.

Pamiętajmy, że ewentualne wady, czy usterki wykryte jeszcze przed obiorem domu lub mieszkania to najlepszy sposób, aby podjąć dobrą decyzje i nie narażać się na dodatkowe koszty.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl