Rury miedziane - plusy i minusy
Jeśli wybór padnie na rury miedziane, możemy spodziewać się ich dużej żywotności, jednak nie można ich stosować do wody o kwaśnym odczynie. Niektórzy producenci wskazują nawet na 50 lat. Są także odporne na działanie zmiennych temperatur czy korozję. Są one dość lekkie i bardzo dobrze sprawdzają się w łazienkach, jako trwały element instalacyjny. Oprócz tego warto wspomnieć, iż miedź jest całkowicie niepalna. Uważajmy jednak, jeśli chcemy ją połączyć z innymi tworzywami - np. aluminium. Chodzi o to, iż miejsca połączeń często mogą korodować lub się rozszczelnić. Kolejnym minusem jest ich bardzo wysoki współczynnik przenikania ciepła, co sprawia, ze zaizolowanie całej miedzianej instalacji musi być wykonane bardzo precyzyjnie i dokładnie.
Rury z tworzywa sztucznego - wady i zalety
Zaletą rur wykonanych z tworzywa sztucznego jest ich łatwy montaż oraz stosunkowo duża żywotność. Plusem jest także to, iż dobrze radzą sobie z tłumieniem przepływającej wody, jak również posiadają niezwykle niskie opory przepływu. Nie ma problemów z tym, aby połączyć je z metalowymi elementami, w tym także z aluminium. Oprócz tego posiadają dużą odporność na działanie korozji.
Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Jego jedną z największych wad jest możliwość zmiany kształty pod wpływem temperatury. W przypadku wyższej temp. wody przepływającej w rurze, dojdzie do zwiększenia przepuszczalności powietrza, a także rozciągnięcia materiału. Możemy jednak wpłynąć na ograniczenie takiego działania, jeśli postawimy na rury z właściwościami antydyfuzyjnymi.
Więcej o instalacjach wodno-kanalizacyjnych znajdziesz na stronie: http://www.fachowyinstalator.pl/