TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rozwód – jakie są podstawy do orzeczenia rozwiązania małżeństwa?

Poniedziałek, 12 czerwca 2017 o 13:38, autor: 0
Rozwód – jakie są podstawy do orzeczenia rozwiązania małżeństwa?

Uzyskanie rozwodu nie jest sprawą prostą, a zgodność małżonków co do rozstania nie wystarczy, by sąd orzekł o rozwiązaniu małżeństwa. O rozwód można żądać tylko, gdy doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Jak należy interpretować ten zapis? W poniższym artykule omówimy podstawy do orzeczenia rozwodu.

Kłopotliwa interpretacja definicji kodeksowej

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi w art.  56 § 1, że o rozwód może wnioskować małżonek, gdy doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Niestety, nie znajdziemy wyjaśnienia tej definicji, dlatego interpretacja tego przepisu może nastręczać wielu problemów. Za wspólne pożycie małżonków rozumiemy występowanie trzech więzi: fizycznej, duchowej i gospodarczej. W celu stwierdzenia rozpadu małżeństwa konieczne jest zerwanie wszystkich z w/w więzi, a oto co kryje się pod każdą z nich:

  • więź fizyczna – w trakcie procesu sąd ustala, czy pomiędzy małżonkami ustało pożycie fizyczne. Należy zaznaczyć, że małżonkowie utrzymujący kontakty seksualne muszą spodziewać się odmowy udzielania rozwodu. Więź fizyczna nie zawsze, jednak wiąże się z odmową, gdyż w przypadku stosunków, które są wypadkową przemocy fizycznej, czy gróźb nie stanowi to przesłanki uniemożliwiającej rozwód
  • więź duchowa – kolejną podstawa do stwierdzenia rozwodu jest zerwanie więzi duchowej mowa tutaj o definitywnym wygaśnięciu uczuć pomiędzy małżonkami. Nie ma konieczności, by więź uczuciowa wygasła z obu stron. W wielu przypadkach więź zostaje zerwana tylko przez jednego małżonka i jest to wystarczająca podstawa do uzyskania rozwodu.
  • więź gospodarcza – istotne do stwierdzenia rozpadu pożycia małżeńskiego jest też zerwanie więzi gospodarczej. Nie zawsze jednak do uzyskania rozwodu jest niezbędne całkowite jej zerwanie. Doskonałym przykładem jest trudna sytuacja lokalowa małżonków, która zmusza ich do dzielenia mieszkania. W takim wypadku sąd stwierdza, czy więź gospodarcza została ograniczona do niezbędnego minimum, jeśli tak to jest to podstawa do uzyskania rozwodu.

Do stwierdzenia rozpadu pożycia małżeńskiego dochodzi, gdy powrót małżonków do wspólnego życia jest już całkowicie niemożliwy. Niestety nie znajdziemy w żadnych przepisach prawa zdefiniowania, czym jest niemożność dalszego wspólnego życia. Sąd zawsze indywidualnie stwierdza, czy można oczekiwać od małżonków powrotu do wspólnego życia, jeśli nie to orzeknie rozwód. Właściwe przeprowadzenie postępowania rozwodowego nie jest dla małżonków łatwe, by uniknąć problemów warto skorzystać z fachowej pomocy prawnej. Radca prawny w większości czynności prawnych może wyręczyć swojego klienta, a to ogranicza możliwość powstania uchybień w skutek niewłaściwych działań. Nie da się też ukryć, że pomoc prawnika zdecydowanie ogranicza stres, jaki niesie postępowanie rozwodowe.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl