Termometr szklany
Termometry szklane należą do najtańszych modeli. Dawniej wykorzystywana była w nich rtęć, jednak obecnie nie stosuje się tej substancji z powodu jej toksyczności. W termometrach szklanych używana jest aktualnie bezpieczniejsza substancja – galinstan. Urządzeń nie zasilają baterie i nie trzeba ich ładować. Zawsze są gotowe do użycia.
Termometr szklany mierzy temperaturę w dole pachowym, ustach i odbycie w zakresie 35-42°C i z dokładnością do 0,1°C. W razie potrzeby łatwo można zdezynfekować urządzenie – szklana obudowa jest bardzo higienicznym rozwiązaniem. Największą wadą omawianego rodzaju sprzętów jest dość długi czas pomiaru w porównaniu z innymi modelami. Badanie trwa kilka minut, co stanowi niedogodność w przypadku młodszych dzieci. Ponadto szklany termometr nie jest odporny na uszkodzenia – może się stłuc w razie upadku.
Termometr elektroniczny
Zastanawiając się, jaki termometr wybrać, warto wziąć pod uwagę zalety modeli elektronicznych dotykowych. Tego typu urządzenia są bardziej zaawansowane niż warianty szklane cieczowe, ale mają podobnie korzystne ceny. W ich przypadku również mierzy się temperaturę w dole pachowym, jamie ustnej i odbycie, lecz wynik pomiaru uzyskuje się szybciej, po kilkunastu sekundach. Badanie jest możliwe w zakresie 32-43°C, z dokładnością do 0,1°C.
Termometry elektroniczne dotykowe charakteryzują się skutecznością i krótkim czasem pomiarów oraz przystępnością cenową. Takie modele nie nadają się jednak dla małych dzieci i niemowląt. Do wykonania badania potrzebna jest chwila spokoju, co nie zawsze okazuje się możliwe w przypadku najmłodszych pociech. Termometrem elektronicznym dotykowym trudno też zbadać temperaturę dziecka w czasie snu. Modele zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku starszych dzieci, młodzieży i dorosłych.
Termometr bezdotykowy
Termometry elektroniczne bezdotykowe działające na podczerwień pozwalają na higieniczny, ekspresowy pomiar temperatury. Badanie trwa tylko kilka sekund i można wykonać je również w czasie snu pacjenta. Termometr bezdotykowy mierzy temperaturę w szerszym zakresie niż inne modele z dokładnością 0,1-0,3°C. Pomiar wykonywany jest zwykle na czole, skroni albo powiece (w zależności od modelu). Z uwagi na szybkość działania i bezkontaktowy pomiar to najlepsze sprzęty do mierzenia temperatury ciała małych dzieci.
Wiele spośród urządzeń działających na podczerwień pozwala również na sprawdzenie temperatury obiektów i cieczy, np. kąpieli przygotowywanej dla dziecka. Sprzęty mogą być wyposażone też w dodatkowe funkcje takie jak zbieranie danych z poprzednich pomiarów czy wyświetlanie alertów. Największą wadą termometrów bezdotykowych wydaje się ich cena, wysoka w porównaniu z innymi modelami.
Termometr do ucha
Douszne termometry mogą być przeznaczone dla dzieci powyżej 1 roku życia, ale też dla dorosłych. Mierzą temperaturę w szerokim zakresie i krótkim czasie (około 4 sekund). Termometr do ucha mierzy temperaturę na błonie bębenkowej, co dobrze odwzorowuje temperaturę wnętrza ciała. Pomiar ciepłoty jest dokładny, dlatego że przy prawidłowym użyciu urządzenia nie wpływają na niego czynniki zewnętrzne. Wadą termometrów dousznych jest konieczność ich dezynfekowania albo stosowania wymiennych nakładek higienicznych.
Poszczególne rodzaje termometrów mają swoje wady i zalety. O wyborze określonego modelu powinny zatem zadecydować indywidualne potrzeby i preferencje. Warto jednak pamiętać, że najbardziej uniwersalnymi urządzeniami są termometry bezdotykowe, które nadają się dla niemowląt, dzieci oraz dorosłych.