1. Renowacja frontów
Jeżeli znudziły Ci się dotychczasowe meble kuchenne, można w prosty sposób nadać im nowe życie, i to w niejeden sposób. Pierwszy z nich to po prostu pomalowanie ich na inny kolor. To najmniej inwazyjna metoda i najbardziej znana. Inną, którą warto rozważyć, jest całkowita wymiana frontów. Jest to kompromis pomiędzy pozostawieniem starych mebli kuchennych, a wdrożeniem do naszego pomieszczenia nieco świeżości designerskiej. Ten sposób na odnowienie wyglądu wnętrza jest dużo mniej kosztowny, niż kupowanie nowych mebli, a potrafi przynieść równie dobry efekt co kompleksowa wymiana całej zabudowy kuchennej. Wystarczy dopasować wielkość frontów i w nowej aranżacji mamy praktycznie nieograniczony wybór - o ile dopasujemy odpowiednio wymiar, możemy dobierać spośród wielu kolorów i faktur. Wywozem starych frontów zajmie się np. wywóz gruzu Warszawa.
2. Malowanie kafelków czy luksfery?
Jeśli marzy nam się nowy wyglądy płytek, istnieje sposób na uzyskanie go bez konieczności zrywania ich, kupowania nowych i ich położenia. Istnieją specjalne farby do kafelków, które idealnie pokrywają ceramikę, tworząc na nich taflę wybranego koloru. Taką farbą malować można wiele rodzajów płytek - nawet terakotę czy płytki gresowe. Jest odporna na warunki, które zwykle panują w kuchni, czyli na wilgoć i ryzyko plam - z pokrytej farbą płytki można łatwo zetrzeć wszelkie zanieczyszczenia. Farby do płytek nie kruszeją też tak szybko jak zwykłę farby i są odporniejksze na ścieranie. Są znakomitą alternatywą, gdy nie ma szans na położenie zupełnie nowych kafelków ściennych czy podłogowych.
Jeśli marzy nam się jeszcze większy efekt, niż ten, który uzyskamy dzięki płytkom, zastanówmy się nad luksferami. Wyglądają bardzo efektownie i dekoracyjnie, kiedy wtopione są w ścianę wewnątrz płytek. Wprawdzie w tym przypadku trzeba liczyć się z usunięciem tych płytek, które po remoncie będą zastąpione przez luksfery, ale kiedy mamy do dyspozycji wywóz gruzu Warszawa nawet takie prace nie powinny stanowić większego problemu.
3. Winylowa podłoga
Jeśli posiadamy twarde, stabilne, równe, płaskie i suche podłoże, marzy nam się prawdziwy parkiet drewniany, ale jest poza naszym zasięgiem budżetowym, warto przyjrzeć się pomysłowi położenia paneli winylowych. Dają podobny efekt wizualny co prawdziwy parkiet, wiernie odwzorowują rysunek drewna, ale są znacznie tańsze i można je montować na tzw. zamek typu klik - bardzo prosty i intuicyjny montaż. Do położenia tego typu paneli nie potrzeba wielu skomplikowanych narzędzi - wystarczy uniwersalny nożyk do przycinania, a układanie przebiega szybko i sprawnie, bez kurzu, pyłu ani wiercenia. Podłoga ta jest też przyjazna alergikom. Na rynku istnieje cała gama kolorów i wzorów do wyboru.
4. Dodatki i dekoracje
Odrobina niewielkich zmian w przestrzeni kuchennej potrafi odmienić całe wnętrze. Dodatki skupiają wzrok powodując, że wnętrze nabiera w naszych oczach konkretnego charakteru. Dobrane pod kolor płytek czy frontów kuchennych dekoracje scalą całą kuchnię w zgrane pomieszczenie. Możemy wprowadzić pomijane dotąd elementy- chodnik, który można położyć na podłodze, stylowy bieżnik na kuchenny stół, misy na owoce, które dodadzą kuchni stylu. Nawet z pozoru nieistotna dla wystroju wymiana starego zestawu garnków na nowe i błyszczące może sprawić, że kuchnia wyda nam się zdecydowanie piękniejsza.
Planując nowy wygląd kuchennego pomieszczenia wcale nie trzeba nastawiać się na drogie i poważne zmiany. Wystarczy zacząć od drobnych elementów. Nowe fronty kuchenne czy lekkie odświeżenie dodatków mogą odnowić klimat w całej kuchni. Większe prace, takie jak malowanie płytek czy położenie paneli oczywiście dadzą jeszcze bardziej spektakularny efekt. Pamiętajmy, by biorąc się za prace generujące odpady, zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki do ich przechowywania - tego typu kontenery na gruz w Warszawie bardzo często towarzyszą wielu mieszkaniowym renowacjom.