Rejestr zabytków - nieaktualny?
Wtorek, 16 września 2014 o 12:12, autor: Joanna Ocieczek 1
Każdy właściciel domu, który znajduje się w tzw. rejestrze zabytków wie, że wykonanie remontu elewacji, wymiana okien, pokrycia dachowego etc. wymaga zgody Lubuskiego Konserwatora Zabytków. Często jest to proces długotrwały, wymagający licznych zabiegów. Kiedy jednak uzyskamy wszystkie zgody i wykonamy prace remontowe możemy cieszyć się widokiem pięknie odremontowanej nieruchomości.
Podczas uzyskiwania zgody na prace warto zdaniem burmistrza Miasta i Gminy Sława, Cezarego Sadrakuły, zwrócić się osobiście do Lubuskiego Konserwatora Zabytków w celu sprawdzenia faktu wpisania jakiejś nieruchomości na listę zabytków.
Urzędnicy są często zaskakiwani faktem, że w rejestrze znajdują się budynki - mówił Cezary Sadrakuła, o których nie mamy pojęcia. Niektóre budynki zostały już dawno rozebrane, w ich miejscu stoją nowe, a te stare stale widnieją w rejestrze.
Burmistrz Sławy przytacza przykład mieszkanki wsi Bagno, której remont domu został wstrzymany najpierw przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a następnie przez Starostwo Powiatowe we Wschowie. Powodem było wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków. Kiedy interweniowałem w Zielonej Górze - mówił burmistrz, Cezary Sadrakuła, okazało się , że to nie o ten budynek chodziło, a nieruchomość mieszkanki Bagna nie widnieje w rejestrze zabytków.
Jeśli w Państwa miejscowościach są podobne problemy - przestrzegał burmistrz, interwencja indywidualna powoduje, że pani konserwator szybko reaguje w takich sytuacjach.
A zatem kolejny raz zasada zaufanie jest dobre, kontrola jest lepsza ma swoje zastosowanie.
(JOc/foto:archiwum)