Odszkodowanie wypłacane z portfela sprawcy wypadku
Wysokie rekompensaty pieniężne wypłacane poszkodowanym w wypadkach samochodowych są szansą na szybki powrót do zdrowia i realizacji życiowych planów. Rozbudowane doradztwo prawne w tym zakresie pokazuje, że poszkodowani są coraz bardziej świadomi posiadanych praw. Odszkodowania wypłacane są przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, u których sprawca zdarzenia nabył polisę ubezpieczeniową OC. Warto jednak powiedzieć o bardzo ciekawej instytucji prawa, jaką jest regres ubezpieczeniowy regulowany na mocy przepisów kodeksu cywilnego. Za regres uważamy uprawnienie firmy ubezpieczeniowej do żądania zwrotu całości lub części wypłaconych rekompensat dla poszkodowanych.
W jakich sytuacjach ma zastosowanie regres ubezpieczeniowy?
Dla dokładniejszego zrozumienie sytuacji, w których regres ubezpieczeniowy ma zastosowanie wymienimy kilka przykładów zastosowanie tej instytucji prawa:
- regres właściwy – przykładem jest zalanie mieszkania sąsiada. W sytuacji, gdy ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę pieniężna poszkodowanemu sąsiadowi, a później udowodni, że spowodowaliśmy szkodę umyślnie może zażądać zwrotu danej kwoty.
- regres niewłaściwy – doskonałym przykładem jest zwrot wypłaconego odszkodowania w ramach polisy OC. Na mocy przepisów istnieje kilka zdarzeń, które umożliwiają wystąpienie ubezpieczyciela o zwrot wypłaconych rekompensat: sprawca był pod wpływem środków odurzających lub psychotropowych, zbiegł z miejsca wypadku, nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdów, spowodował wypadek celowo, nabył pojazd na drodze przestępstwa. Ubezpieczyciel, by dochodzić zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy ma obowiązek udowodnić zaistnienie w/w okoliczności.
Brak ważnej polisy ubezpieczeniowej, a wypłata odszkodowań
Na koniec warto wspomnieć o regresie ubezpieczeniowym, o który może wnioskować też Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie posiada ważnej polisy OC podmiotem zobowiązanym do wypłaty należnych świadczeń poszkodowanym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po zrealizowaniu wypłaty środków w ramach odszkodowań podmiot ten występuje do sprawcy zdarzenia drogowego o ich zwrot.