We wstępie przygotowanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa czytamy: "Raport zawiera dane i informacje dotyczące kondycji Miasta i Gminy Wschowa w 2019 roku, opracowane i zebrane przez zespół powołany do przygotowania Raportu. Materiały do poszczególnych obszarów zawartych w dokumencie, sporządzone zostały w komórkach merytorycznych Urzędu Miasta i Gminy Wschowa oraz w jednostkach organizacyjnych podległych gminie Wschowa. Każdy z rozdziałów Raportu podpisany jest przez osobę odpowiedzialną za przygotowane materiały.
Raport stanowi podsumowanie mojej działalności na rzecz miasta i gminy Wschowa w roku 2019. Zawiera również informacje obrazujące stan zastany gminy, a który ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie, możliwości inwestycyjne i rozwojowe wschowskiego samorządu.
Rok 2019 to m.in. czas kontynuacji zadań rozpoczętych w poprzedniej kadencji. Część z nich można zaliczyć do przedsięwzięć udanych, np. remont sali audiowizualnej w Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie.
Najpoważniejszym problemem do rozwiązania w roku ubiegłym była inwestycja polegająca na termomodernizacji wybranych obiektów oświatowych we Wschowie. Samorząd wschowski do tego zadania niestety będzie zmuszony dopłacić o wiele więcej pieniędzy niż zakładano w planie. Do dzisiaj (maj 2020) inwestycja nie jest zakończona (planowany termin zakończenia listopad 2018 r.).
Niestety palącym problem do rozwiązania jest stan infrastruktury informatycznej w Urzędzie Miasta i Gminy Wschowa, brak monitoringu miejskiego, starzejąca się infrastruktura do poboru opłat w strefie parkowania, zły stan techniczny miejskich obiektów sportowych i miejskiej substancji mieszkaniowej.
W 2019 roku, z powodu braku wcześniej średniego szczebla zarządzającego, wprowadzono nowy regulamin organizacyjny urzędu, czym dokonano podziału komórek na biura i referaty, na czele których stoją obecnie dyrektorzy biur oraz kierownicy referatów. Wprowadzono ponadto nowe formy płatności za opłaty lokalne, elektroniczny obieg dokumentów oraz stworzona została kancelaria urzędu.
Wymiernym dla Gminy Wschowa jest fakt nawiązania współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze, dzięki której zostanie przebudowana droga wojewódzka przebiegająca przez Tylewice. Wartość zadania to 21 milionów złotych. Obecnie wyłoniony został wykonawca prac i trwają prace projektowe. ZDW przy współudziale Gminy Wschowa wybudował chodnik w Olbrachcicach oraz przebudował nawierzchnię w miejscowości Łęgoń.
We współpracy z Powiatem Wschowskim, przy gminnym dofinansowaniu, wyremontowana została droga powiatowa pomiędzy Konradowem a Starymi Drzewcami.
Gmina Wschowa uzyskała 80 % dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych, dzięki czemu przebudowana została droga gminna biegnąca ze Wschowy do Buczyny. Wartość zadania to niemal 1 200 000 zł.
Większość realizowanych przez wschowski samorząd inwestycji jest współfinansowanych ze środków zewnętrznych. Szczegółowe dane zostały zawarte w Raporcie.
Rok 2019 to również czas prac nad aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Wschowa. Co ważne w pracę nad tym dokumentem zostali zaangażowani pracownicy UMiG Wschowa z różnych obszarów merytorycznych jednostki oraz sami mieszkańcy gminy, którzy zdefiniowali najważniejsze kierunki rozwoju miasta i gminy na najbliższe lata.
Wschowski samorząd, przy współudziale gminnych jednostek, wydaje periodyk pod tytułem „Jestem ze Wschowy”, którego celem jest informowanie oraz integracja mieszkańców całej gminy.
Informacje zawarte w niniejszym dokumencie posłużą wszystkim mieszkańcom do zwiększenia wiedzy w zakresie funkcjonowania naszego samorządu, a także niech staną się podstawą do merytorycznego dialogu nad przyszłością gminy Wschowa. Dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w opracowanie i przygotowanie niniejszego raportu."
Raport w całości przeczytać można tutaj TUTAJ
źródło: gminawschowa.pl