Warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej
Pierwszym krokiem, który trzeba zrobić to złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. Stosowny druk do wypełnienia znajduje się na stronie operator.enea.pl. Należy pamiętać, aby nie korzystać z wniosków, które pochodzą z innego źródła, ponieważ mogą zawierać błędy. W rezultacie wniosek ów będzie po prostu nieważny.
Gotowy wniosek można wysłać drogą pocztową na adres najbliższej jednostki organizacyjnej ENEA Operator. Dokument można też dostarczyć za pośrednictwem internetu. Adres, instrukcja wypełnienia wniosku oraz więcej istotnych szczegółów na ten temat znajduje się pod linkiem umieszczonym powyżej.
Zawarcie umowy o budowę przyłącza kablowego i nie tylko
Jeśli wniosek o określenie warunków został sporządzony prawidłowo, a zakład energetyczny dał tzw. zielone światło na realizację przyłącza, nastąpi krok drugi, czyli przygotowanie projektu umowy. Wnioskodawca będzie musiał go zaakceptować, a podsiany dokument stanie się podstawą do rozpoczęcia prac projektowych i budowlano-montażowych dotyczących instalacji odbiorczej, licznika energii elektrycznej i innych komponentów niezbędnych do poprawnego przyłączenia danego obiektu do sieci.
Realizacja przyłącza energetycznego
Krok trzeci to wdrażanie postanowień umowy w życie. Budowa przyłącza ma miejsce pod ścisłą kontrolą dystrybutora energii elektrycznej, jakim jest zazwyczaj lokalny ENEA Operator. Czas działań zależny jest od kompleksowego zakresu prac niezbędnych do realizacji umowy o przyłączenie. Oczywiście ważne są również stosowne opłaty, które ustala się na podstawie stawek za przyłączenie do sieci dla konsumentów z określonej grupy przyłączeniowej. Na chwilę obecną stawka opłat za przyłącze kablowe wynosi 58,29 [zł/kW] brutto. Za przyłącze napowietrzne zaś jest to 16,58 [zł/kW] brutto. W biurach obsługi klienta ENEA Operator oraz na stronie operator.enea.pl można uzyskać bardziej szczegółowe informacje.
Przyłączenie do sieci energetycznej
Ostatnim krokiem realizacji projektu jest jego uruchomienie, czyli fizyczne przyłączenie prądu. Ważnym elementem tego etapu jest również instalacja układu pomiarowo-rozliczeniowego zgodnie z postanowieniami zawartej wcześniej umowy.