Powodem bywają zbyt duże oczekiwania: własne i otoczenia
Nacisk na „bycie idealnym” i życie według utartego schematu nierzadko staje się przyczyną depresji oraz rozpadu związków. Najpierw ślub, potem dziecko – najlepiej dziewięć miesięcy po przysiędze małżeńskiej – a maksymalnie dwa lata później drugie, oczywiście przeciwnej płci. Pary, które świadomie wyłamują się z tego schematu, mają siłę, by z nim walczyć. Co jednak mają zrobić ludzie pragnący dziecka, z góry zakładający powodzenie? Kobieta i mężczyzna: ambitni, spełniający się w pracy ludzie wyznaczają sobie kolejny cel w życiu, czyli pociechę. A gdy po dwóch, trzech miesiącach starań na teście ciążowym nadal widnieje jedna kreska, pojawia się złość, stres i smutek. Lekarze natomiast alarmują, że permanentne napięcie nerwowe nie ułatwia zajścia w ciążę. W przepracowaniu swojego nastawienia zwykle pomaga dobrze dopasowana terapia.
Warto przepracować swoje dzieciństwo, zwłaszcza nieszczęśliwe
Zdarza się też, że za nieudanymi staraniami o dziecko kryje się lęk pochodzący z przeszłości. Pragniemy pociechy, ale jednocześnie boimy się, czy będziemy wystarczająco dobrymi rodzicami. Ten schemat jest szczególnie częsty u ludzi pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, którzy nie otrzymywali w domu należytej opieki, miłości i zainteresowania. Podświadomie żyją więc w strachu przed popełnieniem tych samych błędów, mimo że wiedzą o ich istnieniu i obiecują sobie, że u nich będzie inaczej. Terapia prowadzona chociażby przez ekspertów ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno Seksuologicznej pozwala poradzić sobie ze smutnymi wspomnieniami z dzieciństwa i zapewnić własnemu dziecku ciepły, pełen miłości dom.
Powód nieudanych starań o dziecko często tkwi w psychice
Ostatnim, popularnym problemem par niemogących zajść w ciążę jest sposób myślenia. Napięcie towarzyszące nieudanym próbom powoduje, że pociecha staje się jedynym tematem rozmów. Pojawiają się wzajemne pretensje i ciężar oczekiwania na upragnione dziecko. W takim przypadku seksuolog, do którego para przychodzi na terapię, pomaga inaczej nazwać oczekiwania i zaakceptować bieżący stan rzeczy. Zdarza się bowiem, że pod wpływem uspokojenia, odprężenia i pozytywnych emocji pojawia się ciąża. Dobrym przykładem są tutaj rodzice adopcyjni, którzy po wielu latach starań o biologiczne dziecko i adoptowaniu pociechy nagle dowiadują się, że są w ciąży.