KPiR - obowiązek prowadzenia
Obowiązek prowadzenia KPiR odnosi się do osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółek cywilnych, partnerskich i jawnych, w których właścicielami są osoby fizyczne, a osiągnięte przychody ze sprzedaży nie były większe niż 2.000.000 euro po przeliczeniu z PLN zgodnie ze średnim kursem NBP w pierwszym dniu roboczym października poprzedniego roku.
Obowiązek prowadzenia KPiR mają również:
- armatorzy, którzy są zdefiniowani zgodnie z Ustawą o podatku tonażowym,
- osoby, które wykonują działalność gospodarczą w formie umów zlecenia i agencji,
- osoby duchowne, które zrezygnowały same z prawa do zryczałtowanego podatku dochodowego,
- osoby, które zajmują się działami produkcji rolnej, pod warunkiem że zgłoszą zamiar prowadzenia księgi.
Konieczność przejścia na pełne księgi może zostać spowodowana nawet jednorazowym wysokim przychodem. Będzie można wrócić do KPiR, jednak dopiero w kolejnym roku podatkowym po minionym roku z przychodami poniżej granicy limitu. Od 2018 roku nie ma obowiązku osobnego zawiadomieniu o prowadzeniu KPiR.
KPiR - cel i zadania
KPiR służy ewidencjonowaniu osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów. Podatnik notuje dokonaną sprzedaż oraz koszty związane z prowadzoną działalnością, które zostały poniesione, aby uzyskać przychód. Ewidencja jest podstawą do określenia wysokości podatku dochodowego, który dotyczy osób fizycznych. KPiR służy głównie prawidłowemu rozliczeniu się z urzędem skarbowym w poszczególnych okresach i na koniec roku. Zapisy z księgi umożliwiają wyliczenie wielkości należnego podatku dochodowego.
KPiR służy urzędnikom oraz podatnikowi. Na podstawie księgi może od dokonać oceny efektywności prowadzonej działalności w konkretnym czasie. Pozwala również na podsumowanie pracy, która została wykonana w ciągu całego roku.
KPiR - informacja dla księgowego oraz przedsiębiorcy
Wpisy zamieszczane w KPiR umożliwiają określenie zobowiązania podatkowego oraz pozwalają na analizę dotyczącą opłacalności prowadzenia działalności. KPiR pełni funkcję również informacyjną. Przedsiębiorca może śledzić zmiany dotyczące wielkości kosztów oraz przychodów w poszczególnych miesiącach na przestrzeni roku. Dane umożliwiają skonstruowanie wykresu obrazującego rozkład dochodu w każdym miesiącu.
KPiR umożliwia także porównywania i zestawianie ze sobą różnych wartości, np. wartości zakupu towarów i materiałów pomocniczych, wartość sprzedaży usług i towarów w danym okresie. Analiza zestawienia informuje przedsiębiorcę np. o dużych ilościach kupowanego towaru, który nie przyniósł zadowalających zysków. Informacje w KPiR są ogólne, ale umożliwiają dostrzeżenie niepokojących lub zadowalających prawidłowości.