TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Proste sposoby na ochronę prywatności w sieci

Wtorek, 25 stycznia 2022 o 21:31, autor: 0
Proste sposoby na ochronę prywatności w sieci

Internet to nie tylko cenne źródło informacji i dobrej rozrywki. To również zagrożenia, których wiele osób poruszających się po sieci nie do końca jest świadomych. Czy możliwe jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w sieci? Prosto i skutecznie?

Czy skrypty śledzące zawsze stanowią zagrożenie?

Każdego dnia mnóstwo ludzi na całym świecie porusza się w sieci, ucząc się, pracując czy po prostu relaksując. Wiele osób nie ma jednak świadomość tego, że w czasie przeglądania poszczególnych stron zachodzi mnóstwo procesów, które nie zawsze wydają się być bezpieczne. Najwięcej wątpliwości dotyczy skryptów śledzących. Co to takiego? To nic innego jak mechanizmy zbierające informacje o poszczególnych krokach użytkowników sieci. To ma na celu lepszy dobór odbiorców poszczególnych reklam.

Dane ze skryptów śledzących trafiają do firm marketingowych, promujących za pośrednictwem sieci swoje produkty usługi. Wielu użytkowników sieci nie uznaje skryptów za bezpieczne, dlatego starają się w miarę możliwości przed nimi chronić. Nie jest to trudne zadanie, wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać w przeglądarce właściwych ustawień (blokujących śledzenie) - nie wszystkie zakaz śledzenia mają ustawiony automatycznie, częściej trzeba zrobić to samodzielnie. Poza odpowiednimi ustawieniami warto zadbać również o wtyczki (idealnie sprawdzi się Ghostery czy Privacy Badger), pozwalając opuścić stronę bez pozostawienia po sobie jakiegokolwiek śladu.

Sieci prywatne VPN

Zastanawiając się nad tym, jak w prosty i co najważniejsze bezpieczny sposób zapewnić sobie bezpieczeństwo w internetowym świecie warto pamiętać o VPN, czyli wirtualnych sieciach prywatnych. Jest to uniwersalne rozwiązanie, z którego skorzystają zarówno przedsiębiorstwa, jak i indywidualni użytkownicy. VPN pozwala na zamaskowanie istotnych danych, głównie lokalizacji oraz ukrycie adresu IP (który w czasie korzystania z sieci zostaje zastąpiony przez numer tymczasowy, przypisany użytkownikowi przez serwer). Wirtualne sieci prywatne często łączone są z transmisją danych.

Szyfrowanie wiadomości na komunikatorach

W dzisiejszym świecie wszelkiego typu komunikatory (jak np. Messenger, iMessage czy Whatsapp) cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego też i na tym obszarze należy zadbać o własną prywatność. Komunikatory wbrew pozorom gromadzą mnóstwo informacji o swoich użytkownikach. Tak naprawdę większość z nich ma swój własny sposób szyfrowania części lub całości danych (tu najlepiej sprawdzi się Signal czy Telegram, szyfrujące całą korespondencję pomiędzy rozmówcami). Warto sprawdzić, z jakich trybów bezpiecznej rozmowy możemy skorzystać przy naszym komunikatorze.

Linki i dokumenty

Korzystając z sieci, należy uważać na linki i dokumenty, szczególnie te pochodzące z niepewnego źródła. Dla bezpieczeństwa nie należy nigdy klikać w linki czy otwierać dokumenty nie znając ich adresata. W tym przypadku zdrowy rozsądek będzie najlepszą barierą ochronną przed oszustwem. Dobrym posunięciem będzie także regularna aktualizacja programów antywirusowych.

Ochrona haseł

Jednym z  najlepszych i zarazem najprostszych sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa w sieci jest ustawianie silnych haseł. Oczywiście nie należy również zapominać o ich rozsądnym stosowaniu. Najlepszym rozwiązaniem chroniącym ważne dane jest ustawianie osobnych haseł do każdej z witryn. Hasła nie mogą być oczywiste i zbyt mocno kojarzyć się z użytkownikiem (nie powinny zawierać danych personalnych, daty urodzenia itp.). Można również skorzystać z takich narzędzi jak menadżer haseł.

Wieloetapowa weryfikacja

W sieci funkcjonuje wiele stron, które dbając o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników, oferują możliwość z korzystania z dwuetapowego logowania. Poza podaniem maila/loginu i hasła należy podać również specjalny kod wysłany w wiadomości SMS na podany numer (najczęściej ważny jest tylko przez kilka minut). Pozwala to bardzo dobrze zabezpieczyć skrzynkę pocztową oraz dostęp do kont w serwisach społecznościowych.

Bezpieczeństwo twardego dysku

Budując swoje bezpieczeństwo w sieci, nie należy zapominać o zastosowaniu ochrony twardego dysku, a przede wszystkim jego zawartości. Wszystkie informacje warto tak zaszyfrować, by osoba postronna nie była w stanie ich odczytać. Do szyfrowania należy wykorzystać specjalne oprogramowanie, które dostępne jest zarówno w opcji odpłatnej, jak i darmowej.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl