Przede wszystkim jest to rozwiązanie pozwalające szybko zamieszkać we własnym wymarzonym domu, gdyż budowa przebiega w dość krótkim czasie. Jeżeli zastosuje się nowoczesne materiały i technologie, dom będzie też ekologiczny, a koszty jego utrzymania zoptymalizowane. Jednak przy wyborach projektów, często główną kwestią, nad którą zastanawiają się inwestorzy jest to, czy wybrać dom parterowy, czy z poddaszem użytkowym. Która z tych opcji jest lepsza?
Koszty budowy domu – ile trzeba zapłacić za budowę małego domu?
Koszty budowy związane są z wieloma czynnikami wzajemnie wpływającymi na siebie. Największe koszty to materiały oraz opłacenie ekipy budowlanej. Trzeba też pamiętać, że na koszt budowy domu składa się również cena projektu. Nie można też pominąć kosztów związanych za zakupem działki czy załatwianiem odpowiednich dokumentów. Warto też zwrócić uwagę na to, że nowoczesne materiały czy technologie są droższe od tradycyjnych, jednak często koszt ich wykorzystania zwraca się dość szybko w czasie eksploatacji budynku. Więcej na temat tego, ile trzeba zapłacić za budowę małego domu, można przeczytać w artykule – Mały dom parterowy – za ile można go wybudować?
Mały dom parterowy – dla kogo to rozwiązanie będzie najlepsze?
Małe domy parterowe coraz chętniej wybierane są przez osoby starsze, które na jesień swojego życia chcą przeprowadzić się z centrum miasta na jego obrzeża lub na wieś. Brak wewnętrznych schodów znacznie ułatwia komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami znajdującymi się w domu. Taki dom jest też łatwiejszy w sprzątaniu i tańszy w budowie, o ile ma prostą bryłę. Zaletą takich niewielkich budynków jest także to, że łatwiej je ogrzać, a co za tym idzie, są bardziej ekonomiczne w utrzymaniu. Na takie domy niekiedy decydują się również osoby, które dopiero zaczynają wspólne życie i nie mają jeszcze dzieci.
Mały dom z poddaszem użytkowym – kiedy warto się na niego zdecydować?
Poddasze użytkowe to dodatkowa przestrzeń, którą można zagospodarować dowolnie na potrzeby użytkowników. Takie rozwiązanie pozwala na wydzielenie w domu dwóch stref – dziennej oraz nocnej. Przeważnie na poddaszu urządza się w takiej sytuacji pokoje dziecięce i sypialnie dla dorosłych. Małe domy z poddaszem użytkowym będą zatem odpowiednim rozwiązaniem dla rodziny z kilkorgiem dzieci lub rodzin wielopokoleniowych, gdzie wspólnie żyją rodzice z dorosłymi dziećmi. Wówczas na poddaszu można wydzielić osobne mieszkanie, dzięki czemu każdy będzie miał swoja przestrzeń.
Zaletą takich domów jest to, że przy budowie metodą gospodarską można w początkowej fazie wykończyć jedynie parter budynku, a poddaszem zająć się w późniejszym czasie. Na takie rozwiązanie decydują się szczególnie rodziny, które dopiero planują dzieci.
Przy wyborze projektu takiego domu, warto zwrócić uwagę na to, czy w razie potrzeby będzie można wprowadzić w nim zmiany. Przykładowe projekty domów, które zmieszczą się nawet na bardzo małej działce, można znaleźć na stronie www.domoweklimaty.pl.