Celem głównym projektu jest udzielenie wsparcia osobom w wieku 15-20 lat prowadzącego do nabycia kwalifikacji lub kompetencji ważnych na rynku pracy. Zajęcia odbywają się pod opieką koordynatorów lokalnych, współpracujących ze specjalistami z poszczególnych modułów kursów.
W ramach udziału w projekcie każda osoba objęta jest obligatoryjnym wsparciem obejmującym diagnozę kompetencji społecznych i poradnictwo zawodowe w formie indywidualnej oraz fakultatywnym, w ramach którego otrzymuje specjalistyczne wsparcie szkoleniowe w zakresie ustalonym w indywidualnym planie działania.
Specjalistyczne wsparcie szkoleniowe oferowane w module fakultatywnym obejmuje jedno lub więcej szkoleń spośród wymienionych poniżej:
- szkolenie w zakresie umiejętności i kompetencji społecznych w danym zawodzie zgodnie z klasyfikacją ESCO – European Skills/Competences, Qualifications and Occupations,
- kurs prowadzący do uzyskania dodatkowych umiejętności i kwalifikacji, w tym kwalifikacji zawodowych:
- kurs umiejętności zawodowych w zakresie jednej z części efektów kształcenia wyodrębnionych w ramach danej kwalifikacji,
- kurs zawodowy,
- kurs prawa jazdy kat. B,
- podstawowy kurs komputerowy,
- kreowanie wizerunku profesjonalnego pracownika.
Każde szkolenie kończy się weryfikacją nabytych kompetencji lub uzyskanych kwalifikacji poprzez przeprowadzenie oceny i walidacji przez upoważnioną do tego instytucję.
Realizacja projektu przyczyni się do płynnej tranzycji uczestników z edukacji do pracy oraz przeciwdziałania zjawisku NEET w Polsce.
Autor: 4-9 Hufiec Pracy Wschowa