TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Prawo do świadczeń odszkodowawczych. Czy narzeczony, partner, konkubent mają prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia za śmierć drugiego partnera?

Środa, 21 czerwca 2017 o 09:29, aktualizacja Środa, 21 czerwca 2017 o 09:34, autor: 0
Prawo do świadczeń odszkodowawczych. Czy narzeczony, partner, konkubent mają prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia za śmierć drugiego partnera?

Tragiczna śmierć partnera w wypadku komunikacyjnym to niezwykle traumatyczne przeżycie. Zgodnie z literą prawa najbliżsi osób zmarłych w wypadkach uzyskują możliwość dochodzenia godnej rekompensaty pieniężnej. Czy w przypadku związków nieformalnych dochodzenie tych świadczeń jest również możliwe? Na to newralgiczne pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.

Jakie świadczenia należne są po stracie bliskiego w wypadku?

Bliscy osób, które zginęły na skutek doznanych obrażeń w wypadkach komunikacyjnych mają prawo do dochodzenia wielu świadczeń odszkodowawczych. Katalog roszczeń należnych bliskim po wypadku jest dość szeroki i obejmuje m. in.:

  • odszkodowania – świadczenia należne, gdy w skutek śmierci bliskiego doszło do znacznego pogorszenia sytuacji ekonomicznej, życiowej roszczącego.

  • zadośćuczynienia – to próba rekompensaty doznanego bólu i cierpienia psychicznego, fizycznego na skutek tak dotkliwej straty. Zadośćuczynienie ma na celu zrekompensowania strat moralnych.

  • zwrot kosztów pochówku – bliscy, którzy ponieśli koszty związane z organizacją pogrzebu mają prawo do dochodzenia zwrotu wydanych środków pieniężnych.

  • renta fakultatywna - to świadczenie należne osobom, którym poszkodowany dostarczał w sposób stały i dobrowolny środków do utrzymania

Podmiotem zobowiązanym do wypłaty świadczeń jest ubezpieczyciel, u którego sprawca zdarzenia wykupił polisę OC. W sytuacji, gdy winny zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał ważnego ubezpieczenia z roszczeniem odszkodowawczym możemy wystąpić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Związek nieformalny, a prawo do świadczeń

Przepisy stanowią, że najbliżsi członkowie rodziny mają prawo do dochodzenia świadczeń odszkodowawczych po śmierci bliskiego. Nie znajdziemy, jednak doprecyzowanie, kto kryje się pod stwierdzeniem "najbliższego członka rodziny". Najwięcej wątpliwości stwarzają osoby bliskie, ale jednak niespokrewnione. Wątpliwości w tej sferze rozwiał Sąd Najwyższy stwierdzając, że kluczową przesłanką przy przyznawaniu świadczeń jest wystąpienie więzi emocjonalnej. Należy jednoznacznie stwierdzić, że narzeczony, konkubent mają prawo do uzyskania świadczeń odszkodowawczych po stracie drugiego partnera. Pozytywną przesłanką do przyznania roszczeń jest nie tylko więź emocjonalna, ale tez prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, czy wspólne plany dotyczące przyszłości. Udowodnienie istnienia silnej więzi emocjonalnej pomiędzy partnerami jest wystarczające, by nabyć prawo do dochodzenia szerokiego katalogu świadczeń odszkodowawczych. Poszkodowani mogą wystąpić samodzielnie do ubezpieczyciela lub z pomocą doświadczonej kancelarii prawnej. Dochodzenie świadczeń nie jest zadaniem prostym, dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów, prawników.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl