Czym właściwie jest praca na wysokości?
Przepisy prawa stanowią, że prace na wysokości mogą być za takowe uznane, jeśli wykonywane są przynajmniej na wysokości 1 m. W przypadku, kiedy teren wykonywania prac jest zabezpieczony i ogrodzony z każ☺dej strony, to wtedy jest to poziom od 1,5 m nad poziomem nawierzchni.
Jakie środki bezpieczeństwa?
Wszystko będzie ostatecznie zależało od wysokości, jak również miejsca. Niemniej jednak, najbardziej popularne w takim wypadku są specjalne szelki, które przyczepione do zakotwionego elementu. Bardzo często wykorzystywane są przy pracach na dachach, czy też np. podczas mycia okien na wysokich budynkach.
Innym zabezpieczeniem mogą być specjalne barierki i krawężniki oraz poręcze ochronne. Ważne będzie takie organizowanie pracy, aby pracownicy nie musieli się wychylać poza zainstalowane poręcze, gdyż to groziłoby oczywiście upadkiem.
Jeśli zastosowanie zabezpieczeń w postaci poręczy nie wchodzi w grę, to wtedy pracodawca powinien zagwarantować pracownikom niezbędne rozwiązania, które zapewnią im w pełni bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków.
Szkolenia BHP
Zdecydowanie warto jest inwestować w profesjonalne szkolenia BHP, które mają za zadanie uświadomić pracownikom, jakie zagrożenia mogą na nich czyhać w przypadku pracy na wysokości. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ tylko wtedy dowiedzą się w jaki sposób mogą skutecznie dbać o bezpieczeństwo podczas codziennej pracy. Firma http://gpsbhp.eu/, która na co dzień zajmuje się szkoleniami BHP przestrzega, że przy pracy na wysokości nawet jeden drobny błąd może skończyć się w tragiczny sposób.
Niestety, wielu pracodawców nie bierze tego wszystkiego na poważnie i nie gwarantuje pracownikom niezbędnych rozwiązań, które będą miały za zadanie ochronić go w razie, gdyby cokolwiek przy pracy poszło nie tak. Podobnie jest ze szkoleniami, które w wystarczający sposób nie uświadamiają pracowników.