20 grudnia we Wschowie odbyła się Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych. Jak wynika z relacji radnego Krzysztofa Grabki rozważane są dwa warianty, związane z reforma oświatową na terenie wschowskiej gminy.
- Plan maksimum jest taki, że w miejsce Gimnazjum nr 2 powstanie trzecia, miejska szkoła podstawowa, natomiast szkoły wiejskie zostają z mocy prawa przekształcone w 8-klasowe szkoły podstawowe - mówi Krzysztof Grabka - W tym miejscu pojawia się problem, polegający na tym, czy wszystkie szkoły wiejskie mają wystarczającą bazę lokalową, aby to zwiększenie do 8 klas udźwignąć i jest to kwestią, którą trzeba rozstrzygnąć.
Natomiast plan minimum również przewiduje powstanie trzeciej, miejskiej szkoły podstawowej, natomiast sprawa szkół wiejskich prezentuje się już inaczej.
- Plan minimum zakłada, że na terenach wiejskich powstaną filie szkół podstawowych - zerówka i trzy szkoły podstawowe, czyli nauczanie wczesno szkolne - mówi radny - wydaje się, że tutaj mamy absolutną zgodę i poniżej tego minimum samorząd wschowski nie powinien zejść. Myślę, że radni są zgodni co do tego, że nie pozwolą na likwidację szkół wiejskich. W związku z tym powstaje pytanie czy wariant klas 0-3 w szkołach wiejskich jest najlepszym rozwiązaniem oraz które szkoły wiejskie mogłyby udźwignąć ciężar 8 klas. I między innymi o tym dyskutowaliśmy podczas spotkania Komisji Oświatowej i jesteśmy na etapie rozmów, ponieważ problem jest ważny i nie sposób w ciągu jednego spotkania wypracować wspólną koncepcję.
Radny zwrócił również uwagę na to, że każdy głos w sprawie wschowskiej oświaty jest ważny, tak urzędników, jak i dyrektorów placówek, ale również rodziców.
Podczas sesji (21 grudnia) radni jednak wyrażali obawy, mówiąc, że jest realne ryzyko likwidacji przynajmniej niektórych szkół wiejskich.
- Część radnych wyraża obawę, że jeżeli powstaną filie klas od 0 do 3 - mówi Krzysztof Grabka - to poza tym, że część dzieci będzie dowożona do wschowskich szkół, rodzice mogą podjąć decyzję, że skoro starszy brat, starsza siostra i tak muszą być dowiezieni do Wschowy, to może i młodsze rodzeństwo warto będzie dowieźć, tym bardziej, że będą uczęszczali do jednej placówki. W związku z tym pojawia się taka myśl, że utworzenie filii w szkołach wiejskich jest pierwszym krokiem do - pewnie rozłożonego w czasie - zamknięcia tych szkół.
Radny Krzysztof Grabka odniósł się również do pomysłu, który kilka tygodni temu wybrzmiał na jednym ze spotkań radnych i dyrektorów placówek szkolnych, mianowicie do koncepcji likwidacji Gimnazjum i utworzenia tylko dwóch szkół podstawowych we Wschowie.
- 20 grudnia na posiedzeniu komisji nie dyskutowaliśmy o takim pomyśle - mówi radny - tak przewodniczący komisji, jak i część radnych wraz ze mną, zabierając głos w sprawie reformy oświaty, mówiliśmy zgodnie, że Gimnazjum nr 2 zasługuje na to, aby być odrębną placówką i to ze względu na wysoki standard techniczny oraz warunki, a także ze względu na to, że przez wiele lat pracowano na to, aby utworzyć w tej placówce dobry zespół nauczycielski.
Kolejne posiedzenie Komisji Oświaty zaplanowane jest na 9 stycznia.
(rak)