Nowa Rada Nadzorcza składa się z pięciu osób, w tym dwóch pracowników Spółki Komunalnej. Zostali oni wybrani do Rady podczas wyborów, które miały miejsce 7 lutego przy około 65% frekwencji całej załogi firmy. Pracownicy Spółki zgłosili 4 kandydatury. Z tej czwórki wybrano dwie osoby - Arkadiusza Karmińskiego i Macieja Pawlaka.
W skład Rady Nadzorczej wchodzą również Andrzej Korzan - sekretarz, specjalista od księgowości, Marta Panicz-Szajnkenig, zastępca przewodniczącego oraz przewodnicząca Julita Kostka-Twór, ekonomista i prawnik, doktor nauk prawnych.
Do tej pory Rada Nadzorcza składa się z trzech osób. Nie było wśród nich pracowników Spółki.
- W wyniku takiego kształtowania się składu Rady, Spółka nie zostanie obciążona większymi kosztami - mówiła przewodnicząca - zgodnie z uchwałą obciążenie (zarobki Rady Nadzorczej - przyp. red.) uległo zmniejszeniu o 29% w stosunku do wynagrodzenia, jakie zostało wypłacone z tytułu funkcjonowania Rady Nadzorczej za 2018 rok.
Zmiana prezesa Spółki
Rada do tej pory miała już kilka posiedzeń. Najważniejsze z nich, to te, gdzie zmieniono prezesa Spółki.
- Powodem tej zmiany były problemy pracownicze, jakie zostały zgłoszone jeszcze zanim ukonstytuowała się obecna Rada Nadzorcza - mówiła Julita Kostka-Twór - Wiedzieliśmy o tych problemach ze spotkań ze związkami zawodowymi. Było dużo zarzutów co do poprzedniego Zarządu Spółki (poprzedni Zarząd Spółki był jednoosobowy - przyp. red.). Jednym z zarzutów jest wytoczony proces o mobbing. A zatem w przypadku przegrania takiego procesu Spółka poniesie wymierne straty finansowe. Jeżeli były takie zgłoszenia, czuliśmy się w obowiązku, aby niezwłocznie podjąć działania i przywrócić właściwe relacje pracownicze w Spółce.
Z informacji, jakie przekazała pani przewodnicząca Rady Nadzorczej, zarobki poprzedniej pani prezes Spółki Komunalnej wzrosły o 50% do kwoty 15 tysięcy brutto. A okres wypowiedzenia został wydłużony z 3 do 6 miesięcy. Wszystko to stało się jesienią 2018 roku.
W przypadku procesu o mobbing nie ma póki co rozstrzygnięcia sądowego i wszelkie spekulacje na ten temat wydają się na tym etapie przedwczesne.
Relacje pracownicze w Spółce Komunalnej
O relacjach pracowniczych w Spółce Komunalnej we Wschowie mówił również obecny jej prezes - Krzysztof Kołodziejczyk przy okazji prezentowania swojego dorobku zawodowego.
- Jeżeli chodzi o zasoby ludzkie, zarządzałem 54 osobami. To mniej osób, niż obecnie, ale to doświadczenie nauczyło mnie, jak rozmawiać z pracownikami i w jaki sposób budować zespół. Dlaczego o tym mówię? Kiedy dostałem propozycję ze Wschowy, nie wiedziałem, że w firmie panują niepokojące stosunki, jeżeli chodzi o stosunki międzyludzkie.
Prezes Kołodziejczyk zwrócił uwagę na to, że skończył również studia z zakresu zarządzania.
- Jednym z takich stylów zarządzania, który jest mi bliski tak od strony praktycznej, jak i teoretycznej jest zarządzanie przez kulturę organizacyjną. Zmierza to do tego, abyśmy stanowili zespół. Nie wiedząc o tym, że tutaj są takie problemy (w stosunkach międzyludzkich w Spółce Komunalnej - przyp. red.), przyszedłem do Spółki z takim nastawieniem, że będę ten model zarządzania realizował. I tak chcę pracował. W jakim celu to się robi? W takim, aby płynnie przejść do zarządzania poprzez cele - mówił prezes.
Poniżej zamieszczamy trzy obszerne materiały filmowe. W pierwszym materiale zamieściliśmy wypowiedź przewodniczącej Rady Nadzorczej, w drugiej prezesa Spółki Komunalnej, a w trzecim materiale zamieściliśmy pytania do Rady i Zarządu oraz odpowiedzi na pytania.
(rak)