Podsumowanie bezpłatnych szkoleń „Z głową w sieci” we Wschowie
Środa, 09 lipca 2014 o 15:06, autor: rk 3
Wschowa była pierwszą miejscowością, w której odbył się cykl szkoleń o kulturze w sieci adresowany do osób powyżej 50 roku życia.
W kwietniu we Wrocławiu odbyły się szkolenia skierowane do młodzieży i studentów, następnie organizatorzy szkoleń wybrali trzy miejscowości, z których znalazło się najwięcej uczestników, w tym m.in. Wschowę aby przeprowadzić warsztaty skierowane do osób starszych.
- Szukaliśmy osób powyżej 50 roku z miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Osób, które chcą nie tylko podnieść swoje internetowe kwalifikacje, ale też wykazać się własną inicjatywą w sieci. Dla dobra lokalnej społeczności, która często jest nieobecna w wirtualnej przestrzeni. Spośród wszystkich zgłoszeń ostatecznie wybraliśmy trzy miejscowości. Pierwszą z nich była Wschowa w województwie lubuskim- wspomina Alicja Bar, koordynator projektu.
Przy kilkunastotysięcznej ludności, Wschowa może pochwalić się prężnie działającą i obecną w internecie placówką Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nic więc dziwnego, iż to właśnie ona była głównym punktem odniesienia naszych szkoleń. Większość kursantów okazało się uczestnikami zajęć uniwersytetu.
- Postanowiliśmy zatem uczynić ją jednym z narzędzi całego szkolenia. Jako temat hasła pisanego dla Wikipedii- mówi Beata Turek, prowadząca zajęcia.
Wolna encyklopedia była jednym z wielu tematów części teoretycznej kursu.
- W części praktycznej wspólnie z grupą seniorów postanowiliśmy stworzyć własne hasło, spełniające wymogi Wikipedii. Miało ono dotyczyć Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wschowie. Uczestnicy kursu opracowali wspólnie wersję hasła, które trafiło do moderacji serwisu. Niestety, administracja odrzuciła wpis, uznając go za reklamę. Postanowiliśmy więc stworzyć inne hasło dotyczące Wschowy- opowiada Beata Turek.
Uczestnicy szkolenia chętnie brali udział w rozmowie, wymieniając wschowskie zabytki i zdradzając z czego słynie miasto. Wymienili zabytki: kościół farny, zespół klasztorny franciszkanów, cmentarz ewangelicki, obecnie mieszczący Lapidarium Rzeźby Nagrobnej, mury obronne, Pomnik byka „Ilon” oraz ratusz z połowy XVI wieku opowiadając również ich historię. Uczestnicy szkolenia przytoczyli też niesamowitą historię o Barbarze Chłapowskiej, czyli Basi z Mazurka Dąbrowskiego.
Ostatecznie wybór padł na opisanie wspomnianego Lapidarium. Wpis do Wikipedii został opracowany z uwzględnieniem źródeł i wytycznych encyklopedycznego stylu. Został zaakceptowany przez administrację Wikipedii! Można przeczytać go tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lapidarium_Rze%C5%BAby_Nagrobnej_we_Wschowie
Zajęcia we Wschowy obejmowały także inne praktyczne aspekty działalności w sieci. Uczestnicy kursu stworzyli więc własny fanpage na Facebooku oraz adres mailowy na Gmailu, potrzebny do dalszej komunikacji. Nieoceniona okazała się pomoc młodych kursantów z pierwszej edycji szkolenia.
Szkolenia "Z głową w sieci" odbyły się we Wschowie w dniach 29-30.05., 10-11.06, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego