Osobami odpowiedzialnymi ze strony burmistrza za obchody byli Piotr Kokorniak, dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku oraz Małgorzata Sobczak, kierowniczka Referatu Rozwoju Lokalnego i Promocji Gminy Urzędu Miejskiego w Sławie.
Warto zaznaczyć - podkreślała Małgorzata Sobczak - że w obchody włączyły się aktywnie organizacje pozarządowe i osoby prywatne. I to właśnie współpraca gminy, SCKiW oraz lokalnej społeczności sprawiła, że 700-lecie przebiegało w atmosferze wielkiego święta.
Kultura, sport i nauka
Zorganizowano imprezy kulturalne, sportowe, regionalne oraz konkursy wiedzy. Największymi z nich były Jarmark Produktu Lokalnego, cykl wykładów o historii Sławy i okolic, wioska średniowieczna, korowód podczas Dni Sławy, cykl koncertów na siedem wieków, czy Festiwal Muzyki Chóralnej.
Małgorzata Sobczak w zastępstwie burmistrza Sławy zwróciła również uwagę na inne przedsięwzięcia. Do bardzo szlachetnych inicjatyw - mówiła - należy zaliczyć zebranie 70 litrów krwi na 700-lecie Sławy oraz posadzenie 70 drzew z tejże okazji.
W podsumowaniu zwrócono uwagę również na tak ciekawe inicjatywy jak 700 pączków na 700-lecie, czyli tłusty czwartek z muzyką biesiadną, konkurs ortograficzny, w którym sprawdzano znajomość poprawnej pisowni miejscowości, leżących blisko Sławy. Wymieniono również przedstawienie Sława w 20-leciu międzywojennym czy rajd konny dookoła jeziora.
Wątek międzynarodowy
Ważnym elementem obchodów był wątek międzynarodowy. Na wakacyjne Dni Sławy zostali zaproszeni goście z trzech miast partnerskich. 4 sierpnia 2012 roku doszło do spotkania delegacji wszystkich miast wraz z przedstawicielami Sławy, na którym podjęto decyzję o współpracy wszystkich partnerów.
Będą kontynuować
Rok 2012 powoli dobiega końca, ale po obchodach 700-lecia Sławy pozostały efekty tego niecodziennego święta miasta. To książki - wymieniała Małgorzata Sobczak - Kronika Sławy i okolic oraz Legendy sławskie, a także medal okolicznościowy. Jednak do najbardziej wzruszających chwil należy zaliczyć wysłuchanie Poloneza sławskiego oraz wniesienie flagi Sławy podczas uroczystej sesji w kwietniu tego roku.
Należy też dodać, że część inicjatyw, których początek miał miejsce podczas tegorocznych obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Sławie, będzie w przyszłych latach kontynuowana. Wiemy już - relacjonowała kierowniczka referatu - że wykłady nt. historii Sławy i okolic zostaną wydane w formie książkowej. Jarmark Produktu Lokalnego będzie miał swoją drugą edycję, dyrektorka Biblioteki w Sławie nadal zbiera archiwalne zdjęcia Sławy i chciałaby wydać album.
Niewątpliwie był to rok wytężonej pracy i ogromnego zaangażowania - podsumowała w imieniu burmistrza Sławy Małgorzata Sobczak. - Ten rok pokazał nam, że jeżeli ludzi łączy jeden cel, to możemy wspólnie pokonać wszelkie bariery i przeciwności.
(rak)