Po co wykorzystuje się prowadnice do kabli? Kiedy warto sięgnąć po prowadniki przewodów?
Zastosowanie prowadników obejmuje kilka aspektów. Prowadniki kablowe służą przede wszystkim do separacji poszczególnych przewodów i innych ruchomych części maszyn, takich jak kable do przesyłu energii elektrycznej, przewody hydrauliczne lub węże hydrauliczne i pneumatyczne. Ograniczają plątanie i pozwalają uporządkować środowisko pracy oraz odseparować poszczególne grupy przewodów. Dzięki nim można oddzielić cieńsze przewody od grubszych kabli, unikając w ten sposób ich splątania. W maszynach produkcyjnych i innych urządzeniach przemysłowych rozwiązania tego typu stosuje się tym do odpowiedniego prowadzenia przewodów oraz regulacji naprężenia kabli. Dzięki temu znacząco podnosi się bezpieczeństwo operatora oraz komfort jego pracy.
Prowadniki kablowe - jak są zbudowane? Z jakich elementów składa się system umożliwiający mocowanie przewodów?
Prowadniki wykonane są z różnych materiałów - najczęściej z tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej lub aluminium. Budową przypominają łańcuch rowerowy - składają się z powtarzalnych ogniw, które można dowolnie łączyć ze sobą, dostosowując w ten sposób cały system do specyfiki danej konstrukcji oraz wymagań inwestora.
Jak dobrać odpowiednie mocowania do prowadzenia elastycznych kabli elektrycznych lub rur hydraulicznych?
Na co jednak zwrócić uwagę przy doborze prowadników? Warto pamiętać, że wszystkie, nawet - jak mogłoby się wydawać - mało istotne parametry mogą mieć decydujący wpływ na bezpieczeństwo maszyny. Tam, gdzie występuje duże zanieczyszczenie np. notuje się obecność czynników chemicznych, zaleca się prowadnice kablowe ze stali nierdzewnej lub odpornego na działanie danej substancji tworzywa. Przy wyborze elementów należy wziąć pod uwagę także średnicę przewodów, ich ilość, promienie gięcia i wiele innych parametrów.
System prowadników do części ruchomych zautomatyzowanych maszyn. O czym pamiętać na etapie projektowania?
Jak widać, przy kupnie prowadnic kablowych nietrudno o popełnienie błędów. Dlatego warto wybrać dostawcę, który poza wysoką jakością produktów, oferuje również fachowe doradztwo w doborze poszczególnych elementów całego systemu. Taką pomoc oferuje firma DACPOL.