Płatki owsiane - żywność dobra dla człowieka w XXI wieku
Płatki owsiane bardzo często nazywane są żywnością funkcjonalną. Stwierdzenie to odnosi się do produktów, które zostały przebadane pod kątem właściwości biochemicznych, chemicznych, biologicznych i klinicznych. Dzięki szeroko zakrojonym badaniom płatki owsiane zostały zaliczone do tej grupy żywności. Charakteryzują się pozytywnym oddziaływaniem na ludzkie ciało. Przede wszystkim:
- działają prewencyjnie w chorobach dietozależnych,
- wspierają właściwości obronne organizmu,
- wpływają na poprawę stanu fizycznego i psychiki,
- wspomagają leczenie różnych chorób,
- opóźniają procesy starzenia się organizmu.
Na sklepowych półkach znajdziemy trzy typy płatków owsianych, czyli płatki górskie, zwykłe i błyskawiczne. Każdy typ jest wystarczająco dobry. Płatki błyskawiczne są doskonałe dla małych dzieci lub całkiem starszych osób, które mogą mieć problem z gryzieniem czy połykaniem. Płatki zwykłe mają największą wartość składników odżywczych, ponieważ są najmniej przerobione. Z kolei płatki górskie charakteryzują się lekko słodkim smakiem.
Wartości odżywcze płatków owsianych
Płatki owsiane mogą pochwalić się sporą zawartością białka. W 100 g płatków znajdziemy od 7 do 10 aminokwasów egzogennych, które są stosunkowo rzadko spotykane w produktach pochodzenia roślinnego. Zdrowe tłuszcze również znajdziemy w płatkach owsianych. 29-53% to kwas oleinowy, 1-5% kwas alfalinelowy, a 24-48% to kwas linolowy.
W dobrej jakości płatkach owsianych nie brakuje również witamin. Są to głównie witaminy B1, B5 i witamina E, która działa przeciwstarzeniowo. Poza witaminami płatki oferują nam także minerały. Są to wapń, fosfor, cynk, magnez oraz krzem.
Owsianka - właściwości zdrowotne
Przygotowywany posiłek z płatków owsianych jest smaczny, ale również zdrowy. Owsianka właściwości zdrowotne tego śniadania można zaobserwować po kilku tygodniach regularnego jedzenia. Przede wszystkim owsianka wspomaga pracę jelit, która jest bardzo ważna dla ogólnego samopoczucia, jak i dla odporności. Na płatki owsiane przede wszystkim powinny zdecydować się osoby, które nieustannie walczą z zaparciami czy wzdęciami.
Owsianka wykazuje również działanie przeciwzapalne i immunostymulujące. Posiłek ten to bogactwo betaglukanów, które posiadają aktywizujące makrofagi, monocyty i neutrofile, odpowiedzialne za niszczenie patogenów.
Owsiankę do diety powinny włączyć także osoby, o których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest większe, niż w przypadku reszty. Owies znacznie obniża wchłanialność tłuszczu, przez co nie tworzy się cholesterol. Dodatkowo płatki owsiane redukują również absorpcję kwasów żółciowych, a to prowadzi do syntezy cholesterolu w wątrobie.