Rekomendacje do samodzielnej pracy nad PIT-36L
Pierwszą rekomendacją przy wypełnianiu PIT-36L jest zachowanie odpowiedniej uwagi i zarezerwowanie sobie wystarczającej ilości czasu na skrupulatną i skupioną pracę. Druk podatkowy od samego początku wymaga od podatnika podawania odpowiedzi w różnych formach - wypełniania kratek, zaznaczania kwadratów lub wpisywania danych w tabele. Każdy z tych elementów jest jednak ważny - nawet najmniejszy kwadrat, na przykład: do zaznaczenia celu złożenia zeznania.
Warto zwrócić uwagę na to, żeby czytać zeznanie od samej góry strony, ponieważ jeszcze nad tytułem zeznania znajdują się miejsca na wprowadzenie identyfikatora podatkowego NIP podatnika. Dodatkowo, od 2019 roku podatnik powinien zaznaczyć, który PIT chce złożyć - obecnie na jednym formularzu znajdują się dwa PIT - PIT-36L lub PIT-36LS. Niepotrzebną nazwę należy skreślić.
Błędem technicznym, ale również merytorycznym, jest niezłożenie odpowiednich załączników do zeznania. W określonych przypadkach podatnicy są zobowiązani do ich dołączenia, jako elementów składowych zeznania podatkowego.
Jednym z najpoważniejszych błędów technicznych, jest niezłożenie odpowiedniego podpisu podatnika pod dokumentem. Należy pamiętać, że deklaracja musi zostać podpisana, ponieważ w innym wypadku nie wywoła żadnych skutków prawnych - nastąpi taka sytuacja, jakby podatnik nie złożył deklaracji wcale.
W przypadku elektronicznego składania PIT, poza jego prawidłowym wypełnieniem, każdy podatnik powinien upewnić się, że został on również odpowiednio wysłany. Potwierdzeniem wysłania jest urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO), które warto pobrać i zachować, jako dowód złożenia zeznania.
Rekomendacje dla poczatkujących
Osoby, które pomimo przeczytania wielu informacji, broszur czy opracowań, nadal nie czują się na siłach do przygotowania indywidualnej deklaracji podatkowej PIT-36L, często stają przed koniecznością dopłacenia za przygotowanie zeznania specjaliście lub powierzenia zewnętrznemu podmiotowi rachunkowemu. W tym miejscu warto zauważyć jeszcze jedną możliwość pomocy, którą są specjalne programy do wypełniania PIT. Dzięki odpowiedniej profesjonalnej aplikacji podatnik może pracować na własnym komputerze i dać się poprowadzić przez gąszcz formularzy. Takie rozwiązanie dostępne jest praktycznie dla każdej osoby posiadającej komputer oraz dostęp do internetu. Dzięki programom można nie tylko przygotować formularz PIT-36L, ale też podpisać go i wysłać elektronicznie do organów podatkowych przez internet. Takie prawidłowe nadanie dokumentu zostaje potwierdzone oficjalnym dokumentem UPO, które jest równoważne z potwierdzeniem nadania listu poleconego.