TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pismo windykacyjne z wezwaniem do zapłaty - kiedy trafia do dłużnika?

Wtorek, 30 października 2018 o 21:21, aktualizacja Wtorek, 30 października 2018 o 22:00, autor: 0
Pismo windykacyjne z wezwaniem do zapłaty - kiedy trafia do dłużnika?

Z roku na rok zwiększa się liczba zadłużonych Polaków. Wszystko wskazuje więc na to, że tematyka wezwania do zapłaty będzie dotyczyć coraz większej grupy dorosłych. Co zrobić, jeżeli już wpadniemy w długi, a do naszych rąk trafi pismo windykacyjne z wezwaniem do zapłaty?

Czym jest płatność przeterminowana?

Płatność przeterminowana, to – jak można łatwo się domyślić – płatność niedokonana we wskazanym terminie. Może to być niezapłacona faktura VAT za zakup towarów lub usług (będąca zmorą polskich przedsiębiorców), jak również przeterminowana płatność za ratę kredytu hipotecznego czy opłaty za media.

Kiedy dług ulega przedawnieniu?

Zgodnie z przepisami prawa, każde roszczenie finansowe ma swój okres, po upływie którego ulega przedawnieniu. I tak dla roszczeń z tytułu umowy sprzedaży są to 2 lata, podobnie jak w przypadku umowy o dzieło i umowy zlecenia. Roszczenia o świadczenia takie jak odsetki czy czynsz za najem mieszkania przedawniają się po okresie 3 lat, podobnie jak niezapłacone faktury VAT oraz zaciągnięta pożyczka pozabankowa. Roszczenie potwierdzone prawomocnym wyrokiem ulega przedawnieniu po upływie 10 lat.

Kiedy dług nie ulega przedawnieniu?

Zaległości w spłacaniu rat kredytu hipotecznego nie ulegają przedawnieniu, natomiast same odsetki już tak. W sytuacji braku regularnych spłat bank wystawia nieruchomość na licytację i odzyskuje w ten sposób swoje środki.

Jak można radzić sobie z nierzetelnymi kontrahentami i płatnościami przeterminowanymi?

Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością finansową z powodu niepłaconych przez kontrahentów faktur mogą dokonać cesji, czyli przeniesienia na osobę trzecią wierzytelności. Wówczas osoba do niedawna postronna może domagać się spłaty zobowiązania od dłużnika.  Proste zbycie przeterminowanych płatności uwalnia przedsiębiorcę od konieczności angażowania swojego czasu i energii na odzyskaniu należności. Ma również tę zaletę, że nie naraża na szwank reputacji firmy, która czeka na opłacenie faktury – windykacja należności odbywa się bowiem poza nią. Pewnym rozwiązaniem może być również faktoring, który ułatwia utrzymanie kontroli nad przebiegiem płatności w firmie.

W przypadku cesji firma zajmująca się sprawą wysyła do dłużnika pismo windykacyjne z wezwaniem do zapłaty. Znajduje się na nim numer sprawy, data i miejsce utworzenia dokumentu, przepisy prawne regulujące ściąganie należności oraz kwota, którą należy uiścić w wyznaczonym terminie.

Więcej porad prawnych, szczególnie tych dotyczących zastępstwa reprezentacji w sądzie, można znaleźć na stronie internetowej https://zastepstwoprocesowe.pl.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl