Helena Nikolin powołując się na niepokój mieszkańców zapytała burmistrza: Czy były jakieś negocjacje między burmistrzami, czy to było narzucone odgórnie?
W imieniu burmistrza odpowiedzi udzieliła Dyrektor Biura Gospodarki Komunalnej i Środowiska–Agnieszka Fogt: „Ja wiem, że mieszkańcy są zaniepokojeni. Odebraliśmy bardzo dużo telefonów w tej sprawie. Rzeczywiście zgromadzenie związku Eko-Przyszłość przyjęło uchwałę dotyczącą podwyżki opłat. Podwyżka jest znaczna.”.
W dalszej części swojej odpowiedzi Agnieszka Fogt zwróciła uwagę, że podwyżka jest związana ze wzrostem tzw. opłat marszałkowskich, które muszą odprowadzać firmy odbierające odpady. W 2017 roku ta opłata wynosiła 24zł, w roku 2018 wzrosła do 140zł, a w roku 2019 wynosi 170zł. Najgorsze jest to, że w roku 2020 skoczy do poziomu 270zł. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów.
Dalej dyrektor Fogt wyjaśniała: „Te opłaty zmieniają się corocznie, natomiast nigdy nie było tak drastycznego wzrostu. Chciałabym tylko tutaj powiedzieć, że jest to związane z polityką państwa zmuszającą mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów. To nie jest widzimisię związku czy też burmistrzów, którzy przyjęli uchwałę. W 2016 roku były przeprowadzone przetargi przez związek Eko- Przyszłość na świadczenie usług zbierania odpadów z poszczególnych gmin. Stawki były wtedy wynegocjowane z poszczególnymi firmami. Firmy te w związku ze znacznym wzrostem opłat wystąpiły do sądu o podwyższenie tych cen ponieważ nie są w stanie udźwignąć tak wysokich kosztów”.
Temat śmieci kontynuował radny Tadeusz Sobczuk. Zwrócił on uwagę na trudności jakie ma część mieszkańców z wypełnianiem deklaracji dotyczących wywozu odpadów: „Ludzie przemieszczając się, wyjeżdżają, wracają i problem mają z deklaracjami. Dla ludzi starszych jest to naprawdę trudność z wypełnianiem tych deklaracji, bo trzeba ją pobrać z Internetu, niekoniecznie dobrze wypełnimy, nie tak krzyżyk postawimy, później trzeba robić korekty" - zaznaczał radny.
Radny Sobczuk zwrócił się do burmistrza z prośbą o spowodowanie, aby jakiś pracownik „Eko – Przyszłości” lub naszej Spółki Komunalnej przynajmniej raz w tygodniu miał dyżur i pomagał naszym mieszkańcom przy wypełnianiu deklaracji i sporządzaniu ich korekt. W sprawie postulatu radnego ani burmistrz, ani dyrektor Fogt nie zajęli jednak stanowiska.
Całą dyskusję podsumowała Przewodnicząca Rady Miejskiej we Wschowie Hanna Knaflewska – Walkowiak mówiąc: „Dziękuję, czyli wszystko jasne. Opłata marszałkowska się zwiększyła, w związku z tym zwiększyła się cena wywozu śmieci”.
ml