TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pierwsza praca jako opiekunka osoby starszej - jak się przygotować?

Środa, 30 listopada 2022 o 14:07, autor: 0
Pierwsza praca jako opiekunka osoby starszej - jak się przygotować?

Pierwsza praca w Niemczech jako opiekunka osoby starszej może budzić obawy. “Czy sobie poradzę?”, “Jak będzie wyglądała moja praca?”, “Jaki jest senior, którym będę się opiekować?”, “Jaka jest jego rodzina?”. Te i podobne pytania są częste i słuszne. Jak zatem przygotować się do pierwszego zlecenia jako opiekunka?

 Opieka seniora – o co warto zapytać swoją poprzedniczkę?

 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś poprzednio opiekował się “Twoim” seniorem. Być może jest to też osoba zatrudniona przez tę samą agencję pracy. Jeśli tak, warto poprosić o kontakt do niej lub porozmawiać bezpośrednio na miejscu, jeśli tylko tam będzie. Przygotowanie listy pytań do poprzedniej opiekunki i odpowiedzi na nie to cenne źródło informacji. O co pytać?

 

Stan zdrowia podopiecznego - dowiedz się, w jakiej kondycji fizycznej i psychicznej jest podopieczny. Zweryfikuj czy wszystko to, co zostało wspomniane w ogłoszeniu pokrywa się z rzeczywistością. Czasem rodzina pomija pewne dla niej oczywiste kwestie. Zorientuj się, na jakie choroby i dolegliwości cierpi podopieczny, jakie leki przyjmuje, jakie są zalecenia od lekarza co do jego zdrowia. Warto też dowiedzieć się, jak wygląda dieta seniora. 

 

Istotna jest również wiedza na temat aktywności podopiecznego - niektórzy są bardzo aktywni i chętnie spacerują, inni spędzają czas  głównie w domu, ewentualnie w jego bliskim sąsiedztwie. 

 Pytania o zdrowie, dietę i aktywność podopiecznego to nie wszystko. Warto, abyś wiedziała, jakie są przyzwyczajenia seniora i jak wygląda harmonogram jego dnia. Osoby w podeszłym wieku mogą mieć od lat te same przyzwyczajenia, np. związane z poranną rutyną, posiłkiem o konkretnej godzinie. Im więcej się dowiesz, tym lepiej będzie Ci funkcjonować zwłaszcza w pierwszych dniach pracy.

Dla umilenia codziennego czasu spędzanego na opiece nad seniorem, niezbędna może okazać się też wiedza na temat zainteresowań podopiecznego. Może lubi rozwiązywać krzyżówki? A może ma swój ulubiony serial, który jest emitowany kilka razy w tygodniu? Może to konkretna gazeta codzienna? 

Szczególnie ta ostatnia wiedza przyda Ci się, aby przełamać pierwsze lody i bliżej poznać seniora. Zyskasz też niezbędne zaufanie - przecież będziecie ze sobą przebywać 24h/dobę.

Poprzednia opiekunka (lub też Twoja zmienniczka) może Ci także dać przydatne rady dotyczące Twojej codziennej pracy, np. o zasadach korzystania z telefonu lub rozliczeniach za zakupy. 



Co spakować na pierwszy wyjazd?

Podczas pakowania się na wyjazd do Niemiec, pomyśl o zabraniu odpowiedniej odzieży oraz kosmetyków, ale nie tylko. Warto pomyśleć także o mniej oczywistych rzeczach, które mogą Ci ułatwić nie tylko pierwsze dni pracy jako opiekunka osoby starszej, ale także cały pobyt. 

 

  • Kieszonkowy słownik niemieckiego – możesz kupić sobie kieszonkowy słownik uwzględniający wyrażenia, które sprawdzają się na co dzień, albo nauczyć się obsługi translatora w smartfonie (np. popularnego Tłumacza Google).
  • Organizer – również fizyczny lub w smartfonie, jak Ci wygodniej. Ułatwi Ci zapamiętanie planu dnia seniora, co zdecydowanie zmniejszy stres związany jego codzienną rutyną
  • Coś, co Cię relaksuje – pamiętaj o swoim czasie wolnym. Zabierz ze sobą kilka książek albo czytników e-booków czy aplikację z podcastami i audiobookami, ulubioną muzykę, zestaw do rysowania; rzeczy związane ze swoim hobby.
  • Ulubiony kubek – to błahostka, która pomoże Ci poczuć się bardziej „swojsko”. Namiastka własnego domu i swoich rytuałów może ułatwić zaadaptowanie się w nowym miejscu.

 

Pierwsze dobre wrażenie - o czym pamiętać?

Pamiętaj, że na samym początku pracy zarówno Ty, jak i Twój podopieczny będziecie potrzebować czasu, aby się poznać i do siebie przyzwyczaić. Opieka nad seniorem to praca, która wymaga posiadania cech charakteru takich, jak tolerancja, empatia i cierpliwość - szczególnie podczas pierwszych dni pracy. 

Miłym gestem po Twoim przyjeździe jest obdarowanie rodziny podopiecznego drobnym upominkiem - na przykład polskimi słodyczami, drobiazgiem kojarzącym się z Polską lub czymś stworzonym własnoręczne. NIe jest to jednak coś niezbędnego. 

 

Więcej informacji na temat tego, jak się przygotować do wyjazdu znajdziesz tutaj: https://laxocare.pl/blog/pierwszy-wyjazd-na-co-sie-przygotowac-w-rodzinie/

 

Okaż szacunek, zrozumienie i pozytywne nastawienie, a z pewnością zrobisz dobre wrażenie i zdobędziesz sympatię zarówno podopiecznego, jak i jego rodziny. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl