TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Piece wolnostojące na węgiel lub drewno

– nowoczesny piec do domu

Piątek, 06 stycznia 2023 o 08:30, autor: 0
Piece wolnostojące na węgiel lub drewno

Nowoczesne, wolnostojące piece na drewno lub węgiel to idealna alternatywa dla zwykłego centralnego ogrzewania. Jednocześnie piece takie mają wyjątkowy design, który doda mieszkaniu elegancji i dobrze je ogrzeje. Piec wolnostojący typu „koza” jest łatwy w montażu oraz codziennej eksploatacji. Dodatkowo model taki może być alternatywą dla tych osób, którzy marzą o kominku, lecz nie mają możliwości jego montażu. Piec, kominek typu koza to sposób na tanie ogrzewanie domu bez konieczności instalacji centralnego ogrzewania. Urządzenia te mogą być opalane drewnem lub węglem. Nowoczesne piece wolnostojące mogą być wykonane ze stali lub żeliwa, charakteryzują się eleganckim wyglądem i dobrymi parametrami grzewczymi.

Jaki piec wolnostojący wybrać? Piec żeliwny wolnostojący

Piec żeliwny wolnostojący charakteryzuje się tradycyjną formą, ale często dodatkowo jest zdobiony dekoracyjnymi motywami. Jego wnętrze wyłożone jest cegłą szamotową, dzięki której nawet po wygaśnięciu żaru piec dłużej trzyma ciepło. Poszczególne elementy urządzenia są skręcane, a nie spawane, co zapobiega naprężeniom w jego wewnętrznej konstrukcji. „Kozy” żeliwne dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych, mogą być malowane czarną, niebieska lub białą emalią.

Piece stalowe w przeciwieństwie do żeliwnych mają mniejsze możliwości akumulacyjne ze względu na cienkie ściany. Oddawanie ciepła wiąże się z utrzymywaniem żaru w urządzeniu, ponieważ po wygaśnięciu piec szybko stygnie. Zaletą tego typu pieców jest mniejszy ciężar przy takiej samej powierzchni grzewczej w stosunku do modeli żeliwnych. Jednocześnie temperatura ścian pieca stalowego jest bardzo wysoka, z tego powodu zalecane jest stosowanie w nich okładzin ceramicznych lub kamiennych kafli. Taka osłona zwiększa bezpieczeństwo, a także sprawność i zdolność akumulowania ciepła przez piec.

Czym opalać w piecu wolnostojącym? Drewno czy węgiel

Piece wolnostojące mogą być opalane drewnem lub węglem. Drewno to jeden z najbardziej powszechnych i nieprzewidywalnych paliw. Jest ono wykorzystywane w wielu odmianach pieców oraz kominków. Piecyk na drewno powinien być załadowany liściastą i suchą odmianą drzewa. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wilgotność paliwa, ponieważ ma to duże znaczenie w kontekście efektywności energetycznej urządzenia.

  • Wybierając jako opał drewno, powinniśmy wiedzieć, że dużą część jego masy stanowi woda, którą trzeba odparować podczas procesu spalania. Generowanie dużej ilości pary wodnej pogarsza pracę pieca, jego wydajność energetyczną oraz powoduje powstawanie dużej ilości sadzy. Jednocześnie dobrze wysuszone drewno jest bardzo wydajne, a popiół, który z niego powstaje, stanowi tylko 0,5% jego masy początkowej. Można go wykorzystać jako nawóz. Cena drewna jest zróżnicowana, najczęściej zależy od jego wydajności energetycznej.
  • Węgiel to wciąż jeden z najtańszych rodzajów opalu stosowanych do palenia w piecach. Piece wolnostojące na węgiel często montowane w polskich domach z powodu przepisów i wymogów prawnych obecnie są wymieniane na inne źródła ogrzewania, np. na gaz. Wybierając węgiel jako paliwo, musimy mieć pewność, że producent dopuszcza jego stosowanie. Warto wiedzieć, że temperatura spalania węgla jest dużo wyższa od tej, która jest potrzebna przy spalaniu drewna.

Piece wolnostojące na drewno lub węgiel to stylowy design oraz praktyczne rozwiązanie do ogrzewania różnych pomieszczeń. Dodatkowo urządzenia te występują również w wersji z płaszczem wodnym, co umożliwia podłączenie ich do instalacji centralnego ogrzewania.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl