Czy pełnoletnie dzieci będą mogły mieszkać z najemcą?
Jeśli podczas trwania umowy najmu instytucjonalnego pociechy osiągną 18 lat, nadal będą mogły mieszkać z Tobą w nieruchomości. Jednak czeka Cię nieco formalności. Dorosłe dzieci lokatorów są zobowiązane do:
- dołączenia do umowy – po zgłoszeniu, że dziecko osiągnęło 18 lat, zostanie przygotowany aneks z informacją, że staje się ono współlokatorem nieruchomości. Nie zmienia to zapisów odnośnie do sposobu użytkowania mieszkania czy wysokości czynszu;
- przedstawienia aktu notarialnego, czyli oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i opróżnieniu mieszkania – aby go sporządzić, trzeba będzie udać się do tego urzędnika.
Warto pamiętać, że dołączenie dziecka do umowy najmu sprawia, że staje się ono nie tylko pełnoprawnym lokatorem. Jednocześnie jest także współodpowiedzialne za wszelkie zadłużenia w płatnościach i może zostać pociągnięte do uregulowania długu, jeśli taki powstanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz np. na stronie wroclaw.mdr.pl.
Czy pełnoletnie dziecko przechodzi weryfikację czynszową?
Jeśli Twoje dorosłe dziecko zamierza nadal z Tobą mieszkać, nie będzie musiało przechodzić weryfikacji czynszowej. Zatem nie trzeba “na cito” szukać pracy, aby syn czy córka mogli zostać w mieszkaniu. Nieco inaczej to wygląda, jeśli przydarzy się wypadek, który zakończy się Twoim zgonem, a dziecko pozostanie jedynym lokatorem nieruchomości.
Należy pamiętać, że najem instytucjonalny nie jest dziedziczny. Zatem jeśli Ciebie zabraknie, syn czy córka zostaną poddani weryfikacji czynszowej. Aby utrzymać mieszkanie, będzie trzeba wykazać przychody, które pozwolą na regulowanie zobowiązań. W tym celu należy przedstawić:
- wysokość osiąganych dochodów zarówno z umowy o pracę, jak i np. z renty czy stypendium na uczelni,
- wszystkie zobowiązania wobec banków czy innych osób (np. alimenty),
- czystą historię w BIG InfoMonitor czy KRD.
Jeśli okaże się, że dziecko spełnia kryteria finansowe, będzie mogło nadal pozostać w mieszkaniu i stanie się pełnoprawnym lokatorem nieruchomości. Natomiast jeśli nie będzie miało wystarczających dochodów na to, żeby pokryć czynsz, czeka je eksmisja w terminie wyznaczonym w umowie.
Twoje dorosłe dziecko odziedziczyło mieszkanie lub dom? Bez obaw! Jeśli stało się właścicielem nieruchomości w trakcie obowiązywania najmu, umowa nadal będzie kontynuowana. Twój potomek zachowa też prawo do mieszkania w tym lokalu.
Pamiętaj! Osiągnięcie przez dziecko pełnoletności nie sprawi, że nagle otrzymasz wypowiedzenie umowy najmu. Zmieni się tylko liczba lokatorów nieruchomości – to wszystko.