TworzymyGłos Regionu

reklama

Pałac w Sławie zmienił właściciela. Zabytek przejęła spółka rodziny Hajduk

Czwartek, 03 października 2024 o 16:24, aktualizacja Czwartek, 03 października 2024 o 16:45, autor: 0
Pałac w Sławie zmienił właściciela. Zabytek przejęła spółka rodziny Hajduk

Pałac w Sławie ponownie zmienił właściciela. Jak poinformował portal glogow.naszemiasto.pl, zabytek nad Jeziorem Sławskim został kupiony przez spółkę rodziny Hajduk, znaną w regionie z produkcji pieczarek. Poprzednim właścicielem było kaliskie MTM Industries.

Nowy właściciel Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sławie

Pałac w Sławie został nabyty przez spółkę Zespół Pałacowo – Parkowy w Sławie. W skład zarządu wchodzą: Anna Hajduk-Baruch, Tomasz Hajduk, Szymon Hajduk oraz Karol Hajduk. Burmistrz Sławy, Cezary Sadrakuła, wyraził zadowolenie z powodu tej transakcji.

/ Hotel z basenem i kręgięlnią nad Jeziorem Sławskim? Ruszyła budowa /

Burmistrz liczy, że nowy właściciel szybko rozpocznie prace nad obiektem. „Ale się cieszę, że obiekt jest w rękach właściciela z naszego regionu. Myślę, że i jego spojrzenie na pałac będzie bardziej racjonalne” – powiedział w rozmowie z portalem glogow.naszemiasto.pl. Jego zdaniem rozwój Sławy sprzyja takim inwestycjom.

Historia pałacu w Sławie

To już czwarty właściciel pałacu w ostatnich latach. Poprzednio, w sierpniu 2021 roku, obiekt został zakupiony przez firmę MTM Industries z Kalisza za kwotę 2,4 mln zł podczas licytacji komorniczej. Spółka planowała odrestaurować zabytek i przekształcić go w centrum hotelowo-konferencyjne.

Pałac ma powierzchnię około 2,8 tysiąca metrów kwadratowych. Składa się z dwóch kondygnacji i poddasza oraz posiada trzy klatki schodowe. Otoczony jest dużą działką z parkiem, bezpośrednio nad brzegiem Jeziora Sławskiego. Barokowy zespół pałacowy obejmuje również oficynę, cztery budynki gospodarcze i stację transformatorową.

Czy pałac w Sławie popada w ruinę? Właściciele odpowiadają na zarzuty /

W XVIII wieku pałac został przebudowany po pożarze. Podczas II wojny światowej obiekt był rezydencją związaną z Heinrichem Himmlerem. Przechowywano tam dokumenty dotyczące procesów czarownic. Kolekcja ta przetrwała i obecnie znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Odkrywają archeologiczne sekrety Pałacu Rechenbergów w Sławie (FOTO) /

Pod koniec wojny w pałacu działał szpital. Po wojnie, w 1957 roku, utworzono tam dom dziecka. Cztery lata później wybuchł pożar, który zajął poddasze. Dom dziecka funkcjonował w pałacu do 2006 roku.

Źródło: glogow.naszemiasto.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl