Propozycja 1: Scrabble
Scrabble jest znane w Polsce przynajmniej od kilkunastu lat. Gra niesamowicie wciąga i pokazuje bogactwo polskiego języka. Przy okazji poszerza słownictwo, utrwala znajomość ortografii, pobudza umysł i szare komórki. Jest świetna na długie jesienne wieczory.
Propozycja 2: Monopoly
Dziecko uczy się inwestować i pomnażać pieniądze, nabywa elementy wiedzy ekonomicznej i uczy się stosować je w praktyce. Członkowie rodziny mogą poczuć się jak potentaci finansowi, którzy kupują, inwestują, budują hotele i pobierają opłaty. Jeśli nie będą mieli szczęścia, mogą trafić do więzienia lub stać się bankrutami. Gra jest dostępna w różnych wariantach tematycznych. Uwaga – niesamowicie wciąga!
Propozycja 3: Pan tu nie stał
W ciągu ostatnich kilku lat rynek gier planszówkowych zawładnął sercami całych rodzin. Gry „bez prądu” okazały się świetną metodą spędzania wolnego czasu. Angażują zarówno małych, jak i dużych, a ich tematyka jest różnorodna. Jedną z ciekawszych gierz tej kategorii jest planszówka „Pan tu nie stał”. Dzięki niej, młodsi poznają specyfikę czasów słusznie minionych, a dorośli będą mogli z sentymentem powrócić do okresu dzieciństwa.
Propozycja 4: Osadnicy z Catanu
Rozrywka dla 4-osobowej rodziny. Gra ma charakter ekonomiczno-strategiczny i polega na rozbudowywaniu kolonii poprzez pozyskiwanie cennych zasobów, handel i wymianę dóbr. Duża dawka rywalizacji dostarcza emocji i skłania graczy do zaangażowania. Ta ceniona na całym świecie rozrywka doczekała się polskiej wersji.
Propozycja 5: Jenga
Ta wdzięczna gra polega na wyciąganiu drewnianych klocków spod spodu, tak aby nie naruszyć przy tym misternej konstrukcji wysokiej wieży.
Propozycja 6: Bierki
Gra doskonale znana naszym rodzicom i dziadkom. Bierki poprawiają koordynację ruchową, ćwiczą precyzję ręki i strategiczne myślenie.
Propozycja 7: Szachy
Któż z nas ich nie zna? Są grą cenioną na całym świecie, choć w polskich domach, wśród młodszych pokoleń, nieco zapomnianą. Stanowią intelektualną rozrywkę na najwyższym poziomie, która uczy myślenia kilka kroków naprzód i planowania. Grę w szachy można praktykować nawet z kilkuletnimi dziećmi.
Więcej pomysłów na efektywne spędzanie czasu z dziećmi znajdziesz na blogu https://mlodytata.pl/blog-parentingowy/.