TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Oprogramowanie dedykowane: opłacalne (prawie) zawsze

Czwartek, 25 sierpnia 2022 o 17:11, autor: 0
Oprogramowanie dedykowane: opłacalne (prawie) zawsze

Po co płacić za oprogramowanie dedykowane, skoro są dziesiątki pudełkowych programów, które robią to, co trzeba? Gdyby faktycznie były – oprogramowanie dedykowane nie miałoby sensu, ale w tym tekście pokazujemy, że gotowego oprogramowania jest mniej, niż myślisz.

Lepiej cały program niż tylko funkcje

W wielu przypadkach lepiej jest zamówić oprogramowanie dedykowane niż moduły rozszerzające możliwości wersji pudełkowych, a to z kilku powodów. Autorzy programów często przede wszystkim nie umożliwiają dopisywania modułów – w najlepszym przypadku wydawca wersji pudełkowej może napisać wymagany moduł, ale ponieważ będzie miał na to praktyczny monopol, to cena będzie przeważnie zaporowa. A jeśli już ktoś z zewnątrz moduł napisze, to trzeba pamiętać, że zwykle się na jednej funkcji nie kończy i takiego sztukowania będzie całkiem sporo – z wyraźnie negatywnym wpływem na ergonomię i wydajność.

Oprogramowanie dedykowane naprawdę rozwiązuje problemy

Wersje pudełkowe są pisane w taki sposób, aby mogło z nich korzystać jak najwięcej użytkowników, więc nikt nie skupia się tam na potrzebach szczególnej branży czy tym bardziej konkretnej firmy. Program do monitorowania produkcji będzie pozwalał na przykład śledzić ogólne wskaźniki, ale – na przykład – u wytwórcy przewodów i kabli nie pozwoli na zintegrowanie z zamówieniami miedzi na podstawie aktualnych wycen na giełdzie w Londynie. I to nie jest wydumany przykład: takie funkcje naprawdę implementuje się w oprogramowaniu dedykowanym, ale nigdy w gotowcach.

Programu nie kupuje się tylko na dziś

Problem z gotowym oprogramowaniem polega na tym, że kolejne jego aktualizacje nie przynoszą zwykle wielkich zmian. Usuwa się bugi, czasem doda się jakąś funkcję, jeśli będzie ona pomocna na przykład w związku ze zmianami przepisów. Ale jeśli firma chciałaby się rozwinąć i zdywersyfikować działalność, dokonać przejęcia albo wydzielenia, to programy gotowe nie będą w stanie takich operacji dobrze obsłużyć. Planując zakup oprogramowania, warto spróbować ocenić je w perspektywie paru lat: jak duże jest ryzyko, że za 5 lat trzeba będzie przeprowadzić kłopotliwą, kosztowną i skomplikowaną migrację na oprogramowanie dedykowane? Ile pieniędzy w tym czasie trzeba będzie wydać na customowe moduły albo dodatkowe programy?

Oprogramowanie dedykowane jest opłacalne prawie zawsze – obejmuje wszystkie potrzebne funkcje i nie trzeba przy nim płacić za funkcjonalności w firmie zbędne. Dodając do tego pełne wsparcie i możliwość rozbudowy w dowolnym kierunku, zyskuje się sprawne centrum dowodzenia firmą wyskalowane idealnie do konkretnej działalności, a to komfort, z który warto zapłacić.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl