W jakim terminie złożyć deklarację śmieciową?
Deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy złożyć w ciągu 14 dni od zamieszkania w niej pierwszej osoby lub powstania pierwszych śmieci. Warto bowiem pamiętać, że opłata dotyczy zarówno nieruchomości zamieszkanych, jak i niezamieszkanych lub zamieszkanych częściowo. Podobnie w przypadku obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych, takich jak domki letniskowe, nawet jeśli wykorzystywane są wyłącznie sezonowo.
Obowiązanymi do złożenia deklaracji śmieciowej są:
- Właściciele lub współwłaściciele nieruchomości
- Użytkownicy wieczyści
- Jednostki organizacyjne i osoby, które mają nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu,
- Inne osoby faktycznie władające nieruchomością
W praktyce deklaracja śmieciowa musi zostać złożona przez każdego właściciela domku jednorodzinnego, hotelu itp. Natomiast w przypadku bloków i innych budynków wielorodzinnych, które współdzielą kontenery na śmieci, mieszkańcy poszczególnych lokali nie składają deklaracji. Robi to za nich zarządca wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.
Jak złożyć deklarację śmieciową w Poznaniu?
Każde miasto indywidualnie ustala zarówno stawkę za wywóz odpadów, jak i sposób składania deklaracji śmieciowej. W Poznaniu możesz to zrobić osobiście w Punkcie Obsługi Klienta lub przez internet. Jeśli planujesz skorzystanie z tradycyjnej metody – pobranie druków w punkcie i wypełnienie ich ręcznie, pamiętaj o wcześniejszym umówieniu wizyty. Możesz to zrobić online na stronie Urzędu Miasta Poznania lub telefonicznie pod numerem 61 646 33 44.
Deklaracja śmieciowa online – jak to zrobić?
Aby wysłać deklarację śmieciową przez internet, musisz mieć aktywny Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Skorzystaj z formularza elektronicznego lub Przyjaznych Deklaracji.
Wysyłka przez ePUAP:
- W zależności od rodzaju nieruchomości, wybierz i wypełnij jeden z formularzy:
- Deklaracja DEK-ZAM dla nieruchomości, która jest zamieszkana;
- Deklaracja DEK-MIESZ dla nieruchomości mieszanej, czyli częściowo zamieszkanej, a częściowo wykorzystywanej na działalność gospodarczą;
- Deklaracja DEK-NIEZAM dla nieruchomości, która nie jest zamieszkana, ale powstają w niej śmieci
- Deklaracja DEK-REK dla nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowej (np. domku letniskowego).
- Dokumenty prześlij na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu Miasta Poznania. W temacie wpisz "Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami". Dodaj też informację o rodzaju deklaracji.
- Podpisz elektronicznie.
Wysyłka przez Przyjazne Deklaracje:
- Wejdź na stronę Przyjaznych Deklaracji
- Wybierz "Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi".
- Odpowiadaj na pytania kreatora.
- Podpisz elektronicznie.
Ważne! Za pomocą Przyjaznych Deklaracji możesz przygotować dokumenty online, a następnie je wydrukować, podpisać ręcznie i dostarczyć do Punktu Obsługi Klienta w tradycyjnej formie – osobiście lub za pośrednictwem poczty.