Historia ołtarza sięgająca XVIII wieku
Barokowy ołtarz św. Jana Nepomucena zdobi wnętrze wschowskiej fary od 1726 roku. Powstał jako część większego projektu wyposażenia świątyni, obejmującego również ołtarz główny oraz ołtarze "Cudu Eucharystycznego" i "Anioła Stróża". Całość zaprojektowano w ramach odbudowy kościoła, prowadzonej w latach 1720-1726 według koncepcji włoskiego architekta Pompeo Ferrariego.
Oglądaj: Ks. kan. Dariusz Ludwikowski o ujawnieniu zawartości kapsuły czasu: „Wschowianom się to należy!”
Konieczność pilnej interwencji
Stan zachowania ołtarza w ostatnich latach budził poważne obawy. Drewniana konstrukcja uległa znacznym zniszczeniom na skutek działalności owadów. Wyzwaniu przywrócenia dawnego blasku ołtarzowi, podjęła się pracownia konserwatorska B. Anusiaka. Zadanie nie było łatwe. Same prace wzmacniające drewno trwały ponad 8 miesięcy.
Złożony proces konserwacji
Prace konserwatorskie zostały sfinansowane przez darczyńcę i obejmowały szereg skomplikowanych zabiegów. Priorytetem było wzmocnienie drewnianej struktury ołtarza. Następnie przystąpiono do przywrócenia oryginalnego wyglądu zabytku. Prace miały na celu w pierwszej kolejności zachowanie od zniszczenia zabytkowej struktury ołtarza oraz przywrócenie wartości ekspozycyjnych - odsłonięcie i powrót do oryginalnego opracowania z I połowy XVIII wieku.
Powrót do pierwotnej kolorystyki
Renowacja pozwoliła odsłonić pierwotną kolorystykę ołtarza. Konstrukcja otrzymała błękitną marmoryzację, kolumny pokryto czerwienią, a całość wzbogacono złoceniami. To nawiązanie do oryginalnego wyglądu zabytku z czasów jego powstania.
Zaskakujące odkrycie w wieży kościoła farnego
Podczas prac remontowo-konserwatorskich wieży kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie dokonano niezwykłego odkrycia. W ubiegłym roku w kuli na wieży kościoła odnaleziono relikwie św. Jana Nepomucena. Zostały one umieszczone z powrotem w odnowionym ołtarzu, podkreślając jego sakralne znaczenie.
Więcej: Jest najstarsza na świecie i pochodzi ze Wschowy. Kapsuła czasu zaprezentowana (FOTO)
Przywrócenie pierwotnego obrazu
W ramach renowacji przywrócono także oryginalny obraz św. Jana Nepomucena. W latach powojennych został on zastąpiony kopią obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Teraz, po konserwacji, powrócił na swoje pierwotne miejsce w centralnej części ołtarza.
Źródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków