TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Olej na zmarszczki – który wybrać? Żywokostowy, rycynowy czy inny?

Piątek, 20 września 2024 o 18:36, autor: 0
Olej na zmarszczki – który wybrać? Żywokostowy, rycynowy czy inny?

Zmarszczki to naturalny objaw starzenia się skóry, jednak wiele osób szuka sposobów, aby je zminimalizować. Oleje naturalne, takie jak żywokostowy czy rycynowy, cieszą się coraz większą popularnością w pielęgnacji anti-aging. Który z nich jest lepszy na zmarszczki? A może sprawdzi się inny olejek, np. z nasion dzikiej róży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego warto stosować oleje na zmarszczki?

Oleje roślinne mogą stanowić element przeciwzmarszczkowej pielęgnacji skóry. Przemawiają za tym ich właściwości okluzyjne, które idą w parze z działaniem nawilżającym cerę. Ponadto oleje stanowią skarbnicę substancji odżywczych. Niektóre spośród nich mają właściwości antyoksydacyjne, np. witamina E, dzięki czemu spowalniają procesy starzeniowe skóry wynikające z aktywności wolnych rodników. Inne mogą zawierać składniki stymulujące produkcję kolagenu i elastyny w skórze, czyli białek kluczowych dla gęstości, jędrności i gładkości cery.

Miej na uwadze, że oleje roślinne, choć przydatne w pielęgnacji, działają na skórę jedynie powierzchniowo. Jeżeli masz wyraźne, głębokie zmarszczki, potrzebujesz substancji, które będą w stanie dotrzeć do głębszych struktur skóry. W takiej sytuacji sprawdź kolagen do twarzy – to również naturalny składnik, co więcej, to główny budulec Twojej skóry! Możesz stosować go na skórę lub suplementować.

Jak działa olej żywokostowy na zmarszczki? Opinie

Olej żywokostowy jest pozyskiwany z żywokostu lekarskiego (Symphytum officinale). To roślina z rodziny ogórecznikowatych, która stanowi naturalne źródło alantoiny – organicznego związku chemicznego o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym i regenerującym skórę. Dzięki temu olej żywokostowy stosowany na cerę dojrzałą może wspierać naturalne procesy odnowy.

W składzie oleju żywokostowego znajdują się również substancje o właściwościach antyoksydacyjnych (np. garbniki, flawanoidy). Neutralizują wolne rodniki (reaktywne cząsteczki tlenu), które uszkadzają komórki skóry i przyczyniają się do przyspieszonego starzenia się skóry. Zapewne przede wszystkim z tego wynikają opinie, że olej żywokostowy jest dobry na zmarszczki.

Olej żywokostowy nadaje się wyłącznie do użytku zewnętrznego. Często łączy się go z olejem z gojnika (np. w proporcjach 7:3), który ma podobne właściwości. Powstają również maceraty z żywokostu, m.in. na bazie oliwy z oliwek czy oleju słonecznikowego. Mają przyjemny, ziołowy zapach.

Dotychczas olej żywokostowy aplikowano przede wszystkim na ciało, np. na stłuczenia, naciągnięcia i podobne urazy, ponieważ ma on właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne. Ponieważ jednak cechuje go stosunkowo lekka konsystencja, coraz częściej pojawia się też w składach kosmetyków na zmarszczki. Po aplikacji oleju żywokostnego na skórę twarzy można zaobserwować efekt:

  • nawilżenia,
  • napięcia,
  • optycznego wygładzenia,
  • bardziej promiennego wyglądu.

Olej rycynowy na zmarszczki – czy warto? Opinie

Olej rycynowy jest tłoczony na zimno z nasion rącznika pospolitego, stąd jego druga nazwa: olej rącznikowy. Stanowi źródło estrów glicerynowych, witamin (A i E), a także kwasów: rycynolowego, oleinowego, linolowego, palmitynowego i stearynowego. Zawdzięcza im właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym może spowalniać procesy starzeniowe skóry.

Wiele osób stosuje olej rycynowy do codziennej pielęgnacji: włosów, rzęs, brwi, paznokci, a także skóry. Najbardziej cenione są jego właściwości okluzyjne, dzięki którym olejek działa nawilżająco. Może wzmacniać barierę ochronną naskórka, zabezpieczając skórę przed nadmierną utratą wody i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

W porównaniu z olejem żywokostowym olejek rycynowy ma jedną zasadniczą wadę – uważa się go za potencjalnie komedogenny. Oznacza to, że u osób ze skórą skłonną do powstawania zaskórników zamkniętych olej rycynowy może nasilać zmiany trądzikowe. Stąd niepochlebne opinie na temat oleju rycynowego wśród osób z tego rodzaju problemami skórnymi.

Jakie jeszcze oleje na zmarszczki można wprowadzić do pielęgnacji?

Choć większość olejków roślinnych może być potencjalnie korzystna dla skóry, warto przyjrzeć się bliżej ich właściwościom, by wybrać odpowiedni dla konkretnych potrzeb. Poniżej wymieniamy kilka olejów, które również można stosować w pielęgnacji anti-aging.

  • Olej lniany – jest tłoczony z nasion lnu. Stanowi bogate źródło kwasu ALA z omega-3, a także witaminy E i lignanów (fitohormonów o działaniu podobnym do żeńskich estrogenów). Ze względu na to może spowalniać powstawanie zmarszczek na skórze u kobiet po menopauzie. Najlepiej sprawdzi się dla cery dojrzałej, suchej i odwodnionej.
  • Olej z nasion dzikiej róży – to olejek o znacznie lżejszej konsystencji, a przez to również szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Zawiera witaminę A, która wspiera zdrową kondycję skóry, a także witaminę C uczestniczącą w produkcji kolagenu. Można stosować go na cerę dojrzałą, z przebarwieniami oraz wrażliwą.
  • Olej konopny – obfituje w kwasy omega-3 i omega-6, a także witaminy C i E. Stanowi źródło fitosteroli przyspieszających procesy regeneracyjne skóry. Działa przeciwzapalnie, łagodząc podrażnioną cerę wrażliwą. Ma stosunkowo lekką konsystencję, jednak nie sprawdzi się u osób z tłustą cerą skłonną do zaskórników.
  • Olej z rokitnika – to źródło beta-karotenu, witamin C i E, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz flawanoidów. Dzięki nim może wspierać produkcję kolagenu w skórze, działać nawilżająco, antyoksydacyjnie i regenerująco. Ma stosunkowo gęstą konsystencję, dlatego najlepiej sprawdzi się dla cery suchej, bez skłonności do trądziku.

Jak wybrać i stosować olej na zmarszczki?

Żeby olejek na zmarszczki przyniósł więcej pożytku niż szkody, dopasuj go do typu swojej cery. Olej z nasion dzikiej róży może być lepszy dla cer tłustych, z kolei olej rokitnika dla suchej skóry. Weź pod uwagę także to, jakie są rodzaje zmarszczek na Twojej skórze. Olej rycynowy możesz stosować także na delikatną skórę wokół oczu, np. na tzw. kurze łapki.

Oleje na zmarszczki zawsze aplikuj na oczyszczoną, suchą skórę. Możesz stosować je bezpośrednio lub jako dodatek do serum albo kremu. Ponieważ większość olejków pozostawia przynajmniej delikatnie tłustą warstwę na skórze, lepiej sprawdzają się do wieczornej pielęgnacji skóry.

Jeżeli wprowadzasz nowy olej na zmarszczki do swojej pielęgnacji, najpierw przetestuj go na małym obszarze skóry. W ten sposób możesz bezpiecznie wykluczyć ewentualną reakcję alergiczną. Miej na uwadze, że to właśnie naturalne składniki kosmetyków częściej uczulają cery wrażliwe.

Najlepszy olej na zmarszczki: żywokostowy, rycynowy czy inny? Podsumowanie

Wybór odpowiedniego oleju na zmarszczki zależy od rodzaju skóry i indywidualnych potrzeb. Oleje roślinne, takie jak żywokostowy i rycynowy są bogate w kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się skóry. Choć mają właściwości regenerujące i nawilżające, weź pod uwagę także ich konsystencję i wpływ na powstawanie zaskórników. Dla cery tłustej lepiej sprawdzą się olejki o lekkiej konsystencji, np. z nasion dzikiej róży, żywokostowy. Skóra sucha lepiej toleruje bogatsze olejki, np. lniany, konopny, rycynowy.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl