Hałas i drgania na porządku dziennym
Do tej pory, w tym rejonie miasta, samochody poruszały się z prędkościami niejednokrotnie przekraczającymi dozwolone 50 km/h. „Domy w związku z tą sytuacją ulegały dewastacji, drgania były odczuwalne 24h na dobę, do tego brud i kurz unoszący się w powietrzu brudzący elewacje i popękane ściany”, skarży się jeden z mieszkańców. W związku z tym, we wrześniu ubiegłego roku odbyło się spotkanie mieszkańców z urzędnikami, które zaowocowało konkretnymi ustaleniami.
Władze miasta wobec skarg mieszkańców
Urząd Miejski w Sławie, reagując na niepokoje mieszkańców, przedstawił plan działań mający na celu uspokojenie ruchu w centrum miasta. Głównym założeniem planu było wprowadzenie ograniczenia do 30km/h, które obowiązywać będzie po zatwierdzeniu zmiany stałej organizacji ruchu. Aktualnie trwa jej opracowanie, które niemożliwe byłoby, gdyby nie zaplanowanie środków finansowych w budżecie na 2024 r. Efektem tych działań będzie zakup i montaż oznakowania pionowego, które miejmy nadzieję, skłoni kierowców do ściągnięcia nogi z gazu.
W oczekiwaniu na zmiany
Mimo planowanych działań, niektórzy nadal wykazują sceptycyzm, wskazując, że ograniczenie prędkości nie rozwiąże do końca problemu. „Samo ograniczenie prędkości nie likwiduje ruchu tranzytowego, ponieważ nawigacja wielu osobom wskazuje tą trasę jako najkrótszą, co można także zaobserwować po niezliczonych obcych rejestracjach jadących przez wąskie uliczki starówki”, wskazuje jeden z mieszkańców.
Będą wzmożone kontrole
Warto zauważyć, że na opisywanym obszarze obowiązuje zakaz wjazdów pojazdów o masie całkowitej większej niż 2,5 tony. „Problem niestosowania się do oznakowania pionowego i poziomego leży po stronie kierowców i nie ma żadnego związku z zarządcą drogi gminnej. Mając powyższe na uwadze, tutejszy Urząd zwróci się do Komendy Powiatowej Policji we Wschowie o wzmożone patrole ukierunkowane na kontrolę ruchu w przedmiotowym obszarze”, zaznacza przedstawiciel UM w Sławie.
Obwodnica rozwiąże problem?
W obliczu trudności, na horyzoncie pojawia się promyk nadziei w postaci planowanej obwodnicy Sławy. Ten ambitny projekt, mający za zadanie znacząco poprawić lokalną infrastrukturę, wchodzi w decydującą fazę. Z informacji Zarządu Dróg Wojewódzkich wynika, że przetarg w formule "projektuj i buduj" może zostać ogłoszony już w kwietniu 2024 roku, z perspektywą zakończenia prac w ciągu najbliższych kilku lat. Obwodnica, mająca ponad 5 km długości i szacunkowy koszt 47,7 mln zł, może stać się kluczowym rozwiązaniem, które odciąży ruch tranzytowy w centrum Sławy, przynosząc ulgę zarówno dla mieszkańców, jak i zabytkowej infrastruktury miasta.
Foto: SCKiW