Starosta Marek Boryczka przyznał, że decyzja o odwołaniu Antoniego Turkiewicza dojrzewała od kilku miesięcy, a osoby, które przyglądają się pracom Zarządu Powiatu mogły zauważyć, że Zarząd przestał od pewnego czasu nadawać na wspólnych falach.
- Wniosek dotyczący odwołania Antoniego Turkiewicza z członka Zarządu Powiatu motywuję brakiem współdziałania z pozostałymi członkami Zarządu - mówił starosta - rozbieżnością wizji rozwoju powiatu oraz przeprowadzania konkretnych inwestycji, brak stabilności w podejmowanych decyzjach, niedochowywanie wspólnych ustaleń.
To wszystko zdaniem starosty ma negatywny wpływ na zadania realizowane przez Zarząd oraz jego wizerunek.
Antoni Turkiewicz w swoim oświadczeniu przyznał, że owszem miał inne zdanie w sprawach istotnych zadań realizowanych przez powiat, wymagających dyskusji nad nimi.
- Jako członek Zarządu Powiatu Wschowskiego w swoich działaniach kierowałem się dobrem społeczeństwa i powiatu, chciałem uczciwie im służyć - mówił Antoni Turkiewicz - jeżeli odmienne zdanie i potrzeba dyskusji przed przyjęciem ważnych decyzji, dotyczących realizowanych przez powiat zadań, to dla pana starosty destabilizacja pracy Zarządu, to jak określić pana działania, panie starosto - pytał radny.
Antoni Turkiewicz wyraził również opinię, że nie zabiegał o to, by zostać członkiem Zarządu. Zdecydował się na tę funkcję w wyniku ustaleń koalicyjnych i umowy, której warunków, zdaniem Turkiewicza starosta nie dotrzymał.
Głos w sprawie odwołania członka Zarządu Powiatu zabrała również radna Danuta Płończak. Radna dopytywała o szczegóły, związane z odwołaniem Antoniego Turkiewicza, ale o odpowiedź prosiła wicestarostę Wojciecha Kuryłło, wschowianina, jak podkreślała radna.
- Czy istnieje coś takiego jak dialog, wypracowanie wspólnego dobra poprzez argumenty, żeby dojść do porozumienia - pytała radna - myślę, że wicestarosta potrafił się ująć przy podejmowaniu tej decyzji za radnym Turkiewiczem, ponieważ też jest mieszkańcem Wschowy, a tu jest Wschowa.
Radna powołała się też na lokalny patriotyzm, który jest w takich sytuacjach istotny. Zdaniem wicestarosty lokalny patriotyzm polega na tym, aby działać na rzecz powiatu wschowskiego, bez podziałów i rozbijania całego powiatu na Wschowę, Sławę i Szlichtyngową.
- Dzielenie powiatu na poszczególne miejscowości wprowadza niepotrzebny podział - mówił wicestarosta - rozmawiając o patriotyzmie myślę nie tylko o Wschowie, ale o całym powiecie, o trzech gminach powiatu wschowskiego.
Ostatecznie za odwołaniem Antoniego Turkiewicza głosowało 7 radnych, 6 osób było przeciwnych.
(rak)