TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Odszkodowanie za zalanie mieszkania – w jaki sposób można je uzyskać?

Czwartek, 07 grudnia 2017 o 10:26, autor: 0
Odszkodowanie za zalanie mieszkania – w jaki sposób można je uzyskać?

Posiadając na własność mieszkanie wiele osób pragnie maksymalnie chronić swoje cztery kąty. Nic dziwnego, albowiem dla większości jest to najbardziej wartościowy składnik majątku. Stąd też dużą popularnością cieszą się polisy ubezpieczeniowe wykupywane na wypadek wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń losowych, na przykład zalania przez sąsiada. Co jednak należy zrobić, gdy dojdzie już do takiego wypadku, aby uzyskać należne odszkodowanie?

Pierwsze kroki

 

Pierwszą kwestią, którą należy zająć się zaraz po zorientowaniu się, iż mieszkanie zostało zalane, jest ustalenie i usunięcie przyczyny zalania. Następną rzeczą jest określenie winnego. Co ważne, zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia z dnia 19 lutego 2013 roku (sygn. akt III CZP 63/12), odpowiedzialność za zalanie mieszkania kształtuje się na zasadzie winy. Oznacza to, że poszkodowany chcąc uzyskać odszkodowanie powinien wykazać winę właściciela lub najemcy lokalu z góry. To właśnie na właścicielu ciąży obowiązek dokonywania przeglądów instalacji hydraulicznej oraz zabezpieczenie wszystkich urządzeń. Następnie należy poinformować o fakcie zalania sprawcę zdarzenia, a także zebrać materiał dowodowy. Mogą to być fotografie, jak również zeznania świadków. Będzie on szczególnie przydatny, jeżeli sprawa trafi na drogę sądową.

 

W jaki sposób można uzyskać odszkodowanie?

 

Jeżeli sprawca zdarzenia posiada polisę od odpowiedzialności cywilnej, wówczas poszkodowany może zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej w celu naprawienia szkody. Wystarczy zgłosić fakt wystąpienia zdarzenia oraz dostarczyć wymagane dokumenty. Jeśli natomiast sprawca nie posiada ubezpieczenia OC, wówczas zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego. Najlepiej gdy sąsiad z własnej woli zdecyduje się na usunięcie szkód, na swój koszt. Według specjalisty z Kancelarii Radcy Prawnego Anny Zagulskiej, W sytuacji, gdy sprawca nie zamierza naprawić szkody, poszkodowany powinien wystosować do niego pismo z wezwaniem do jej usunięcia wskazując tym samym kwotę, która będzie konieczna do wyremontowania mieszkania. Pismo to powinno zostać wysłane listem poleconym wraz z potwierdzeniem odbioru. Na wszystkie prace remontowe poszkodowany musi posiadać faktury dokumentujące poszczególne wydatki. Gdyby jednak pomimo tego sprawca nie chciał naprawić szkody, możliwe jest dochodzenie roszczeń w postępowaniu cywilnym przed sądem. W tego typu przypadku z całą pewnością przydatna okaże się kancelaria prawna, która zajmuje się dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych.

 

Zalanie mieszkania może przytrafić się każdemu, kto ma sąsiada nad sobą. Nie zawsze jest ono wynikiem celowego działania bądź też lekkomyślności drugiej osoby. Czasami bowiem do zalania dochodzi wskutek nagłej awarii, na którą tak naprawdę nikt nie ma wpływu. Niezależnie od przyczyny zdarzenie to nie należy do przyjemnych doświadczeń, dlatego też warto wiedzieć, iż poszkodowanemu przysługuje roszczenie odszkodowawcze w stosunku do sprawcy.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl