TworzymyGłos Regionu

reklama

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Eugeniusza Geta Stankiewicza (VIDEO)

Niedziela, 15 maja 2022 o 11:40, aktualizacja Poniedziałek, 16 maja 2022 o 13:39, autor: 21
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Eugeniusza Geta Stankiewicza (VIDEO)

Na murach budynku Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie zawisnęła tablica pamiątkowa poświęcona postaci Eugeniusza Geta Stankiewicza. Jej uroczystego odsłonięcia dokonali burmistrz Konrad Antkowiak, brat Geta - Janusz Stankiewicz oraz dyrektor CKiR Piotr Kokorniak.

Eugeniusz Get Stankiewicz był miedziorytnikiem, grafikiem, rzeźbiarzem oraz profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Pośmiertnie odznaczony został w 2011 r. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski oraz Tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia, a w 2012 r. mianowany Honorowym Obywatelem Wschowy. To właśnie we Wschowie spędził lata swojej młodości.

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej udział wziął pan Janusz Stankiewicz oraz dawni znajomi Geta, m.in. koledzy ze szkoły oraz sąsiedzi z ulicy Starowiejskiej.

Data odsłonięcia wybrana została nieprzypadkowo, bowiem to właśnie 14 maja 2022 r. przypadła 80. rocznica urodzin Geta. Z tej okazji Gmina Wschowa oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej przygotowało cykl wydarzeń związanych z obchodami okrągłej rocznicy. W Muzeum odbył się wykład poświęcony artyście. Na przyszły tydzień zaplanowane są kolejne wydarzenia w ramach obchodów rocznicy - w mieście stanie galeria uliczna i rozpoczną się prace związane z muralem poświęconym artyście.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (21)

avatar

avatar
~Pytanie
15.05.2022 12:21

Czy ktoś mi może wytłumaczyć dlaczego powiat znowu robi konkurencyjne wydarzenia w tym samym czasie, nie informując wcześniej mieszkańców i otaczając się tylko przebierańcami? Czy to już będzie taka tradycja, że jak Gmina zaprasza na coś wszystkich, publikuje plakaty to starosta żeby nie pojawić się razem z burmistrzem będzie świętował cos innego, kompletnie nie związanego ze Wschowa w otoczeniu swoich klakierów?

avatar
~MOŻNA-MOŻNA!!!
15.05.2022 12:32

Brawo Panie Burmistrzu, Brawo Organizatorzy !!!!!. Można - Można uczynić to w sposób cywilizowany i otwarty z wyjściem dla społeczeństwa Wschowskiego, a nie czynić ze swojej partyjnej uroczystości coś na wzór incognito jak to zrobili panowie na zapleczu komendy we Wschowie !!!!!!. Aby upamiętnić tą uroczystą chwile z Tablicą ku pamięci Pana Eugeniusz Geta Stankiewicza wystarczyło 10 zdjęć z umieszczeniem jej w godnym miejscu, a nie jak uroczystość czysto partyjna ku pamięci J. Piłsudskiego ponad 130 z zakazem ich komentowania na zw.pl. Zachodzi pytanie czy media zw.pl to pisowskie media, ze mogą sobie zakazywać kto może ich komentować ??????, natomiast wszystkie uroczystości i wystąpienia z Panem Burmistrzem Wschowy są dostępne do Nas Wszystkich --- nawet trolli pisowskich bez ich blokad do komentowania !!!!!!!!!!

avatar
~Wyborca
16.05.2022 11:22

Tez mnie zastanawia, dlaczego ZW dla p. Asta i Pabierowskiego robi wyjątek i nie pozwala się mieszkańcom wypowiedzieć ? Cenzura wkracza ponownie w XXI w. i knebluje się gęby światłym ludziom.

avatar
~Szanowny >Wyborco<
16.05.2022 11:41

CENZURA to teraz norma w partii pis i posłów pisu !!!!!. Wystarczy tylko od czasu do czasu przyjrzeć się co wyprawiają w Komisjach Sejmowych w tym i poseł z Ziemi Wschowskiej M. Ast oraz w Sejmie jak ograniczają możliwość wypowiadania się posłom z Opozycji i ich zaproszonym Gościom !!!!!. SZOK to mało powiedzieć - CENZURA na poziomie lat z czasów mienionych !!!!!. Mimo, że są osobami publicznymi OPŁACANYMI Z KASY SUWERENA-WYBORCÓW to zachowują się jak ongiś Szlachta na zagrodzie !!!!!!. Ta ich scenka z ponad 130 fotkami na zw.pl i BLOKAD A komentowania z " przebierańcami" na czele to już nie śmieszne ale groteskowe !!!!!!. I jakim prawem Poseł RP w ten sposób U P O L I T Y C Z N I A Państwową Policję ?????. A ci biernie to czynią ?????. To że emeryt jeden z drugim mundurowy ma problem z rozstaniem się z mundurem to już jego prywatna sprawa !!!!, ale jak mogą to czynić mundurowi Państwowej Policji ??????.

avatar
~Urszula Chudak
16.05.2022 11:42

Myślę, że mam rację gdy wyjaśnię, że ZW to portal prywatny i ma prawo przyjmować artykuły sponsorowane, uwzględniając przy tym [co oczywiste] życzenia reklamodawcy. Najwyraźniej po raz kolejny władze powiatu, nie życzą sobie naszych komentarzy! Co ja o tym sądzę, pozwoliłam sobie już tu napisać, przy okazji obchodu świąt majowych. Wyraziłam również nadzieję, że któryś z Państwa Radnych, złoży stosowną interpelację, by odpowiedź na nią wyjaśniła nam mieszkańcom, jak długo będą trwać te "konkurencyjne" działania. Jak myślicie Państwo, doczekamy się takowej?

avatar
~Adaś
16.05.2022 13:27

Chyba nas już swoją decyzją ( redakcja ZW) przyzwyczaiła do braku możliwości skomentowania tak ważnego, skrywanego, tajemnego dla szerokiej opinii publicznej wydarzenia związanego z odsłonięciem popiersia J.P. . Dlaczego ...... czy mają w tym jakiś interes, czy dostają "rozkaz" i niestety muszą go wykonać, czy sami toczą zakłamane życie i prowadzą politykę informacji "ukierunkowanej" tego nie wiemy ? Selektywna informacja, to żadna informacja, to jak w TVpis ...... na tyle, aby w kurniku "gdakanie" głów im nie rozsadziło. Samo zdarzenie dla mnie nie jest jakimś tam zjawiskiem, jest ok, lecz nie widzę w tym żadnego przesłania - przynajmniej do tych, co to tu i teraz zasiedlają te tereny ? Mówiąc wprost ...... jeśli coś się robi ważnego po kątach, bez informacji, bez zaproszenia, na zapleczu formacji państwowej, w miejscu nie dostępnym dla obywatela, to czyli dla kogo ? .... przez osoby "dziwnie" wystrojone, bez regulaminowej musztry ( jakby w wojsku nigdy nie byli) to bezsilność i złość mieszkańców wzrasta ? Moje zdanie...... jeśli godziwie, Panie i Panowie chcieliście uhonorować postać p. m. J.P. to miejsce, forma i zakres zdarzenia "za bramą" dla ograniczonej publiki stało się medialną porażką. A tak w ogóle - ani osoba marszałka, ani wyznaczone, zamknięte miejsce nie spełnia znamion prywatności więc o co chodziło z tym skryciem "za murem" ....... do tego w orientacji partyjnej i organizacyjnej. Smutne zdarzenie z chcianą i wymuszoną intencją na ...... samego siebie. Adaś

avatar
~Pi-kracja +!
16.05.2022 16:56

Panie Adasiu jak ostatnio widać i słychać no i może ( ...) poseł Rzeczpospolitej Polski ( zgodnie z Polską Konstytucją Poseł wszystkich Polaków) wspólnie z szefem lokalnego pisu panem z HZZ na cele swojej partii stworzył nam we Wschowie tzw. "grupę rekonstrukcyjną" i prezentuje nam na każdym kroku Partiokractwo ale, że kierownictwo KW, które powinno być apolityczne pozwala na upartyjnianie mundurowych gdzie Konstytucja RP wyraźnie mówi czym dla Polskiego Obywatela jest jego Policja jest... to nad wyraz dziwne i wielce niezrozumiałe !!!!!. Do czego jeszcze ci ludzie się mogą posunąć by tylko utrzymać się przy "korycie" władzy ??????. Jak widać osiągnięcie wieku emerytalnego nie przeszkadza im trzymania się "ciepłych posadek" na koszt Suwerena !!!!!!. Jak tu żyć, jak żyć.......... no jak ???????.

avatar
~DO POWYŻEJ
17.05.2022 07:08

Jak się patrzy na takie obrazki z udziałem kameleonów uczestniczących w uroczystościach pod patronatem lokalnej organizacji partyjnej (nazwy szkoda wymieniać - wiadomo o kogo chodzi) to normalny człowiek - normalny mieszkaniec naszej gminy i miasta zadaje sobie proste ludzkie pytanie ; - jakiem trzeba być człowiekiem, by tak bezwstydnie lekceważyć innych?, by tak bezwstydnie nie pamiętać o tym kim się wcześniej było i co się robiło w naszym mieście i naszej gminie , w jakich organizacjach i partiach się było i co się w nich robiło i obiecało innym i co z tego pozostało ???, by teraz jak gdyby NIC występować PUBLICZNIE i mówić to co się mówi ????. I to wszystko w imię tylko utrzymania się przy władza , utrzymania stołków opłacanych z pieniędzy Suwerena !!!!. Gdzie tu jest poszanowanie HONORU, OSOBISTEGO POCZUCIA WSTYDU i WSTYDU PRZED INNYMI ?????. Wschowa jest bardzo małym społeczeństwem, które wszystko widzi i komentuje mimo, że ONI to chcą ukryć przez BLOKOWANIE swoich medialnych "chwalimy się " !!!!!. Cenzura władzy już była i jak się dla tych co ja stosowali skończyła - WIEMY i PAMIETAMY !!!!!. PRAWDY o swoich czynach nie da się zakłamać CENZURĄ, czy się była mundurowym, czy się jest kameleonem życia społecznego !!!!!.

avatar
~Wsh
16.05.2022 16:12

Odsłonięcie popiersia Piłsudskiego miało miejsce w dniach rocznicy Zamachu Majowego w 1926 r. Głupio wyszło czy może tak PiS świętuje zamach na demokrację ?

avatar
~Szanowny Panie (Wsh)
17.05.2022 15:23

Najpierw trzeba sobie zadać pytanie; czy oni znają historię tamtych czasów, czy wiedzą kim tak naprawdę był Piłsudski dla Demokracji i co miał za uszami - jeśli chodzi o zmianę barw partyjnych to przypomina nie jednego z tych przebranych w te tzw. "mundury rekonstrukcji" - świetnie się wpisują w jego wszystkie polityczne barwy !!!!!!. Ale trzeba najpierw znać historie aby to zrozumieć !!!!!!!!.

avatar
~Adaś
17.05.2022 12:47

Ad. "U.Ch." - forumowiczu.... nie chyba , a na pewno ma Pani rację. Może jedynie w branży "słowa wolnego", można by było "pasek" nie co poluźnić i rozważyć - czy biznes jest/musi być pierwszoplanowy ? Bardzo szanuję prawo własności i decyzji własnościowej więc nie wiele mam tu dopowiedzenia ale jednak media też winny kierować się zasadą posłannictwa ? Ad. " Wsh" - forumowiczu...., tego mi brakowało. Jeśliby sprawa w temacie miałaby być pełna w obrazie to w mowie wiodącej zabrakło słowa o Berezie Kartuskiej i wspaniałych naszych gen. Rozwadowskim czy Zagórskim ? Nie wstydźmy się prawdy. Adaś

avatar
~Urszula Chudak
17.05.2022 15:05

Od razu mówię, że ten komentarz, nie jest w obronie właściciela tego gościnnego portalu, gdzie Pan, Pani i tamten Pan [ja też] możemy bezpłatnie umieszczać swoje przemyślenia - Pan Mariusz tego po prostu nie potrzebuje. Kilkakrotnie ostatnio pomógł mi w słusznej sprawie, zamieszczając prośbę o coś dla potrzebujących! Mamy też na bieżąco dawkę informacji tego, co się wokół nas dzieje. I dobrze. A że ekonomia nie toleruje próżni - ktoś za to musi zapłacić - czyli reklamodawcy. Tacy mają prawo mieć życzenia i tak domyślam się, było w omawianym przypadku. Moim zdaniem bardzo źle się dzieje, jeżeli w takim kształcie, zlecającym jest instytucja, utrzymująca się z pieniędzy publicznych. Po to są radni, by w naszym imieniu patrzeć władzy na ręce i o taką interpelację prosiłam. A jak będzie i Państwo i ja się domyślamy. Co do wolności słowa. Krzysztof Ziemiec, jedyny dziennikarz z telewizji publicznej, starający się zachować obiektywizm, na ten temat mówi tak: "Nie ma zupełnie niezależnych dziennikarzy, ponieważ każda redakcja ma określoną linię programową". Koniec cytatu. Tak właśnie na tę sprawę patrzę Panie Adasiu.

avatar
~@/@=Adaś
17.05.2022 15:29

A jaką Ty masz pewność, że ci ludzie w tych przebieranych mundurach na czele z J.P i A.M i T.K znają na tyle historię o Piłsudskim i Berezie Kartuskiej, bowiem dla przykładu co miał wspólnego Kardynał Wyszyński z Piłsudskim , że ci panowie kolejny dzień parodiują w tych mundurkach ??????.

avatar
~Tablica +
17.05.2022 19:53

Przepraszam, że skorzystam z tej strony aby odnieść się do ":informacji o tablicy ku pamięci Kardynała Wyszyńskiego pod patronatem li i tylko lokalnego pisu i tak zwanych ": z rekonstrukcji mundurowej:" bez WIERNYCH Kościoła Wschowskiego !. Kochani Wschowianie, Kochani Wierni Kościoła Wschowskiego proszę Was oceńcie to sami zważywszy na to KOGO WIDZICIE W NASZYM KOŚCIELE z okazji odsłonięcia tablicy ku pamięci Kardynała Wyszyńskiego?????. I czemu ma służyć BLOKADA komentarzy pod tą ich informacją ????. Czy My Wierni Kościoła Wschowskiego nie jesteśmy godni tej uroczystości ?????, tylko garstka " przebierańców" i garstka członków pisu ????. Czy Kościół Wschowski śladem pisu ma takie prawo by nas dzielić na lepszych i gorszych ???, godnych i niegodnych tej uroczystości ????. Dla kogo jest Wschowski Kościół ???? , dla jednej partii czy wszystkich wiernych ?????.

avatar
~do "Tablica+"
18.05.2022 15:53

Ty pytasz ... "Czy My Wierni Kościoła Wschowskiego nie jesteśmy godni tej uroczystości ?????, tylko garstka " przebierańców" i garstka członków pisu ????." Ja odpowiadam - Ogłoszenia parafialne na IV-ą Niedzielę po Zmartwychwstaniu Pańskim 8.05.2022 r. pkt 9. "W sobotę, we wspomnienie św. Macieja Ap., w naszej parafii, nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Tablica zawisła na przyporze wieży przy głównym wyjściu z Fary. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia naszego wielkiego Polaka. Zapraszamy na Mszę świętą, z poświęceniem tablicy, o godz. 12:00." Każdy kto chciał mógł być. Nie chciałeś, nie byłeś więc nie wymyślaj!

avatar
~Dosyć tego
17.05.2022 15:18

W stawianiu pomników, murowaniu tablic pamiątkowych, świętowaniu klęsk itd jesteśmy mistrzami świata. Szkoda że wschowskich dróg i ulic tak nie pielęgnują jak te pamięci

avatar
~Będzie lepiej
17.05.2022 15:21

Zamiast ciągle coś odsłaniać, lepiej zasłońcie całą Wschowę ciemną kurtyną

avatar
~Gekon
19.05.2022 07:20

Oglądam elkę.pl i ZW.PL i tak w Lesznie budują kolejne bloki TBS-y, we Wschowie stawiają kolejne pomniki, odsłaniają tablice oraz tymczasowe place zabaw przed Ratuszem. Wschowianie, widzicie różnicę? A później narzekamy, że Wschowa to zapyziała prowincja. Takich mamy wybrańców. Sami ich wybraliśmy.

avatar
~Do Gekona
19.05.2022 10:50

Nie narzekaj, bo Ci co to już w 2023 szykują się na wybory są jeszcze bardziej "owinięci" więc apogeum bezkrytyczności przed nami. Po ujawnieniu nowych nazwisk i propozycji wyborczych ręka i język na pewno Ci zdrętwieje.

avatar
~@.#/>Do Gekona"
19.05.2022 14:47

Zwracam szanownemu koledze uwagę, że tu nikt nie "narzeka" tylko ocenia realnie TO jak jest i co widać na "imprezach" ostatnich dni organizowanych z inicjatywy lokalnego pisu pod kierownictwem Jana p i posła M.A !!!!. Nie trzeba, aż czekać do 2023 roku na żadne tam " apogeum bezkrytyczności ", bowiem My już teraz to widzimy w zachowaniu lokalnego pisu i tych panów !!!!!. Co do ujawniania nowych nazwisk wyborczych na 2023 to kolejna bzdura z pana strony, bowiem od 30 lat wschowskie środowisko KISI SIĘ WE WŁASNYM SOSIE od lewa do prawa, a po wyborach barwy partyjne się dla nich nie liczą tylko stołki i koryto władz, by żyć od wyborów do wyborów na koszt SUWERENA !!!!!!. Wystarczy się dobrze przyjrzeć tympanów w przebranych mundurach, a zwłaszcza rekordziście w "stopniu pułkownika" !!!!!!. Kolejny przykład to ta pseudo kolorowa koalicja w Starostwie; psi + PSL+ solistki !!!!!!. Jak Pan widzi na szczeblu Krajowym PSL zwalcza PiS i jest w Totalnej Opozycji, a we Wschowie są panowie i panie PiS+ PSL za pan brat !!!!!!!. Co ich tak połączyło tu u nas we Wschowie ??????. Proszę sobie samemu odpowiedzieć !!!!!.

avatar
~Panie Gekon
20.05.2022 10:59

Co do sformułowani - kolejna bzdura..... to padaj Pan tą pierwszą ? Co do kolejnych nazwisk na listwach wyborczych - środowisko to samo ale nazwiska będą już co nieco nowe. Pewna grupa np. awansuje na wyższe szczeble (zrozumiałe, że z nowymi płacami) a uzupełnienie nastąpi z tzw. "młodzieży" Poprawnej i Słusznej.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl