Klasztor we Wschowie na wyciągnięcie myszki
Projekt, będący owocem współpracy Muzeum Ziemi Wschowskiej, Stowarzyszenia Katolicka Wschowa i zakonu Franciszkanów, to szósty wirtualny spacer udostępniony na stronie muzeum. Zwiedzający mogą teraz odkrywać bogactwo fresków nawy głównej, podziwiać kunsztowne ołtarze i przemierzać tajemnicze krużganki. „To przepiękny spacer wirtualny, który można odbyć o każdej porze dnia i roku" - podkreślił o. Daniel Szustak OFM, gwardian klasztoru.
Katolicka Wschowa wsparła inicjatywę
Arkadiusz Kuźniacki ze Stowarzyszenia Katolicka Wschowa zwrócił uwagę na szerszy kontekst projektu i jego potencjał dla promocji miasta. W swojej wypowiedzi podkreślił unikalność wschowskiego klasztoru i globalny zasięg inicjatywy:
„Sama idea tego wirtualnego spaceru była już realizowana w innych świątyniach, ale ze względu na to, że mamy tutaj we Wschowie taką perełkę jak nasz klasztor, przyszła taka idea, żeby wspólnie z ojcami franciszkanami i Muzeum Ziemi Wschowskiej nawiązać współpracę i stworzyć ten projekt" - wyjaśnił Kuźniacki.
Prezes „Katolickiej Wschowy” zwrócił również uwagę na globalny zasięg projektu. „To nie tylko promocja kultu maryjnego wśród mieszkańców. Teraz cały świat może odkryć nasze miasto" - podkreślił z entuzjazmem. „Mamy nadzieję, że wirtualna wizyta zachęci do osobistego odwiedzenia Wschowy - miasta Maryi".
Cyfryzacji wschowskiego dziedzictwa
Damian Małecki, dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, podkreślił znaczenie inicjatywy dla promocji miasta: „Naszą ideą było to, aby pokazać te najważniejsze i najpiękniejsze wschowskie zabytki szerszemu gronu. Trochę zwlekaliśmy z kościołem i klasztorem franciszkanów, ale dzięki ojcu Szostakowi pojawiła się taka możliwość".
Dyrektor MZW wyjaśnił również: „Jest to jeden z tych obiektów, które także poza Wschową są najlepiej kojarzone. Dlatego uznaliśmy wspólnie we trójkę, że taki projekt będzie jak najbardziej wartościowy i być może też dzięki temu w przyszłości więcej osób przyjedzie do ojców franciszkanów".
Wirtualny spacer można odbyć na stronie Muzeum Ziemi Wschowskiej - LINK.