TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Od czego zależy cena Bitcoina?

Piątek, 04 lutego 2022 o 23:10, aktualizacja Poniedziałek, 07 lutego 2022 o 13:12, autor: 0
Od czego zależy cena Bitcoina?

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Bitcoina jest zmienność ceny, która jest niezwykle wrażliwa na wszelkie spekulacje, jednak nie jest zależna od banków centralnych czy decyzji poszczególnych rządów.

Cena jednej jednostki Bitcoin zależy przede wszystkim od popytu i podaży na tę kryptowalutę, a także tego, jak radzą sobie konkurenci. Niemałą rolę odgrywają zachowania inwestorów, którzy mogą być niezwykle wrażliwi na wszelkie informacje dotyczące błędów w zabezpieczeniach lub komentarze znanych osób dotyczące kryptowaluty, w którą inwestują swoje pieniądze.

Istnieje pewien wzór, za pomocą którego można oszacować, ile w danym momencie kosztuje Bitcoin. Należy w tym celu obliczyć, jaki jest koszt produkcji bitcoinów w danym czasie, przyjrzeć się nagrodzie za blok, cenie prądu oraz trudności wydobycia. Dla laika może być to zadanie przekraczające jego możliwości, dlatego warto przyjrzeć się, co na ten temat sądzą eksperci w temacie kryptowalut z oficjalnej strony Bitcoin up. Oto najważniejsze elementy, które wpływają na ostateczną wycenę kryptowaluty Bitcoin w danym momencie.

Podaż i popyt

Cena Bitcoina jest w dużej mierze uzależniona od podaży tej kryptowaluty. Powszechnie uważa się, że im rzadsze aktywo i wysoki na nie popyt, tym wyższa jest jego cena. I odwrotnie - im więcej jest danego aktywa na rynku, tym jego cena spada.

Kopanie Bitcoinów traci na intensywności wraz ze zbliżaniem się do maksymalnej podaży kryptowaluty, jaką jest 21 milionów tokenów. Górnicy mają więc coraz trudniejsze zadanie - muszą rozwiązywać skomplikowane zagadki matematyczne przy użyciu coraz nowszego sprzętu, a ilość przyznanych im w nagrodę Bitcoinów będzie stopniowo spadać.

Jeśli chodzi o popyt, to Bitcoin cieszy się olbrzymią popularnością w krajach, które borykają się z wysoką inflacją, słabą walutą lub dużą część ich PKB stanowią pieniądze przesyłane z innych krajów (tak, jak ma to miejsce w Salwadorze - pierwszym kraju, który oficjalnie uznał Bitcoin za swoją walutę państwową, aby zaoszczędzić miliony dolarów na opłatach związanych z przesyłaniem pieniędzy do kraju przez obywateli pracujących w Stanach Zjednoczonych).

Coraz więcej informacji o spadku podaży Bitcoina, jego uniwersalnych zastosowaniach oraz potencjale inwestycyjnym działa dopingująco na inwestorów, którzy nabywają jeszcze więcej tokenów i wpływa na kolejne wzrosty cen.

Rosnąca konkurencja

Bitcoin to bez wątpienia kryptowaluta numer jeden na rynku, a wszystkie pozostałe waluty cyfrowe, które powstały w późniejszych latach (nazywane także altcoinami), wciąż nie dorównują jej popularnością oraz ogólnej kapitalizacji rynkowej. Mimo to obecnie (w 2021 roku) Bitcoin posiada 50% udziału w całkowitej kapitalizacji na rynku kryptowalut, a jeszcze cztery lata temu (w 2017 roku) wynosił on 80%. Oznacza to, że konkurencja, chociaż rozproszona wśród tysięcy stale powstających kryptowalut, stale rośnie i nie da się jej ignorować.

Koszt produkcji

Na cenę Bitcoina wpływa także ilość zasobów potrzebnych do produkcji, czyli “wydobywania” kryptowaluty. Chodzi tu głównie o ilość zużytej energii elektrycznej, kosztów infrastruktury, w tym sprzętu niezbędnego do rozwiązywania skomplikowanych algorytmów.

Wydobywanie bitcoinów jest dość skomplikowane i obecnie możliwość kopania kryptowaluty jest ograniczona do użytkowników posiadających odpowiednie zasoby. Górnicy konkurują ze sobą o rozwiązanie złożonej zagadki matematycznej, a temu, kto zrobi to jako pierwszy, zostanie przyznana nagroda w postaci nowo wybitych bitcoinów.

Regulacje prawne

Bitcoin to zdecentralizowana waluta, na której wartość teoretycznie nie powinny wpływać banki centralne oraz rządy krajowe. Mimo to, w rzeczywistości widać pewne zależności, które pokazują, że pojedyncze regulacje wprowadzane przez kraje, mogą zmienić sposób postrzegania Bitcoina i wpłynąć na wzrost lub spadek jego wartości.

 

W niektórych krajach używanie i handel bitcoinami może pociągać za sobą konsekwencje karne. Wielu inwestorów obawia się umieszczania swoich pieniędzy w tej klasie aktywów, co skutkuje mniejszą płynnością i większą zmiennością jej ekosystemu. Oczywiście im więcej krajów zaakceptuje Bitcoina, jako dodatkowy środek płatniczy, tym lepiej wpłynie to na jego postrzeganie, jako legalnego zasobu do inwestowania. Wskaźnik płynności Bitcoina wynika więc także ze zmian regulacyjnych dotyczących tej kryptowaluty. Wywierają presję na jego cenę, ponieważ wpływają na jego podaż i popyt.

Spekulacje

Pojawiające się informacje i wiadomości ze świata kryptowalut mogą wpływać na jego cenę. Mogą być to wcześniej wspomniane informacje o wprowadzonych regulacjach, alerty o złamaniu zabezpieczeń Bitcoin, pojawienie się konkurencyjnej i obiecującej waluty cyfrowej lub stworzenie nowego hard forka (takiego jak Bitcoin Gold lub Bitcoin Cash). Spekulacje mogą być również bardziej niespodziewane, na przykład wynikające z tweeta lub komentarza znanej osobistości, lub konfliktu między programistami.

 

Bitcoin to bez wątpienia obiecująca klasa aktywów, którego wartość zależy od wielu czynników, wpływających bezpośrednio lub pośrednio na jego cenę. Warto zrozumieć, od czego zależy cena Bitcoin przed rozpoczęciem inwestowania.

 

 

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl