TworzymyGłos Regionu

reklama

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Wschowie (FOTO)

Środa, 03 maja 2023 o 15:02, aktualizacja Środa, 03 maja 2023 o 16:07, autor: 9
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Wschowie (FOTO)

Dnia 3 maja obchodzona jest rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Dzień ten jest dla Polaków symbolem wolnej i niepodległej Ojczyzny. W gminie Wschowa odbyły się uroczystości z okazji tego święta, które zgromadziły przedstawicieli władz, organizacji, instytucji oraz mieszkańców.

Przebieg obchodów Święta Konstytucji 3 Maja we Wschowie

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele Farnym w intencji ojczyzny, podczas której okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kan. Dariusz Ludwikowski.

Następnie uczestnicy przenieśli się pod pomnik w hołdzie bohaterom II wojny światowej przy ul. Łaziennej we Wschowie, gdzie złożono wiązanki kwiatów i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta Maestoso działająca przy Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie.

Kontekst wprowadzenia Konstytucji Trzeciego Maja przybliżył burmistrz Konrad Antkowiak. Włodarz mówił także o lekcjach, które społeczeństwo powinno wynieść z historii.

Przychodzi postawić sobie pytanie, jaką powinniśmy wyciągnąć lekcję z historii uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, jak istotne są fundamenty prawne demokratycznego państwa - uderzanie i podważanie konstytucji, aprobata dla łamania przepisów prawnych i tworzenie precedensów wyłącznie osłabia kraj. Rozchwiany fundament nie utrzyma ciężaru zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych każdego państwa. Musimy także wiedzieć, że wszelkie zmiany ustrojowe muszą mieć poparcie obywateli, zasady jakie mają obowiązywać wszystkich powinny być dla wszystkich zrozumiałe i wobec wszystkich egzekwowane.

Historia Konstytucji 3-go Maja

Konstytucja Trzeciego Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Uchwalona 3 maja 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją państwową. Dokument ten stanowił próbę reformy ustroju Rzeczypospolitej oraz usunięcia przyczyn upadku państwa. Konstytucja została opracowana przez grupę polskich polityków, intelektualistów i arystokratów zwołanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Konstytucja miała na celu usprawnienie funkcjonowania państwa poprzez reformę administracji, ustanowienie nowych zasad funkcjonowania Sejmu i Senatu oraz ograniczenie wolności szlacheckiej. Dokument ten wprowadzał m.in. podział władzy na trzy równorzędne gałęzie: władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, co miało zapewnić równowagę pomiędzy nimi i zwiększyć stabilność państwa.

Konstytucja 3 maja była jednak kontrowersyjna i spotkała się z opozycją wielu przedstawicieli szlachty oraz Rosji, która widziała w niej zagrożenie dla swoich interesów na wschodniej granicy. Mimo to, konstytucja przetrwała kilka lat, a jej zapisy wpłynęły na rozwój polskiej myśli politycznej oraz na kształtowanie się nowoczesnego państwa polskiego w XIX i XX wieku.

Dzisiaj, Konstytucja 3 maja jest uznawana za symbol polskiej niepodległości oraz demokracji i jest obchodzona jako święto narodowe. Stanowi ona także ważny element dziedzictwa kulturowego Polski i zachęca do kontynuowania walki o wolność, równość i sprawiedliwość.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (9)

avatar

avatar
~Echo
03.05.2023 16:26

Cud. Co się nie robi dla poklasku po 4 latach kadencji w pierwszej ławce po raz pierwszy radni(...)

avatar
~Paradoksalnie, to:
03.05.2023 17:42

Powinno się w obecnych czasach obchodzić Dzień Obrony Obecnej Konstytucji RP i Święto Konstytucji 3 maja !. To by było bardziej historycznie uczciwe i pożądane DLA DOBRA NASZEJ DEMOKRACJI !.

avatar
~"Fakty i Mity"
04.05.2023 07:54

Należy ty przypomnieć ( w skrócie ), kto był autorem Konstytucji 3 Maja, a mianowicie należy podkreślić rolę i znaczenie w jej tworzeniu Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ! oraz duży wkład w jej spisaniu ; Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja jak również sekretarza króla nie jakiego Scipione Piattoli . A wg Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja Konstytucja 3 Maja było jeno i tylko """ ostatnia wolą i testamentem gasnącej już Ojczyzny """ - czytaj Polski !!!. Jej głównym wrogiem byli Magnaci i Dostojnicy Kościelni, którzy w walce przeciwko Konstytucji 3 Maja zebrali się w Petersburgu, by ogłosić MANIFEST unieważniający Konstytucje 3 Maja i o ZGROZO wzywając Rosję do zbrojnej interwencji wobec Naszej Ojczyzny - Polski !!!. Ba - !!!!, a Papież Pius Vi wówczas panujący dał Rosji "zielone światło" do wojny z Polską i jej rozbioru - kierując te słowa do Katarzyn II Carycy Rosji!!! - ponadto pochwalił I Rozbiór Polski !!!!. Tak więc jakim paradoksem jest obecnie "świętowanie" Rocznicy Konstytucji 3 maja w Polskich Kościołach z udziałem tzw. "rekonstrukcji Piłsudczykowskiej" !!!!!!. Kolejnym paradoksem jest, iż Ta Konstytucja nic nie uczyniła w sprawie wolności Polskiego Chłopa - jego niewolniczej niedoli !!!. Polski Chłop w tamtych czasach był porównywany do " roli niewolnika murzyńskiego" w Ameryce ---- a dzisiaj jak widać Polska wieś bierze bezkrytyczny udział w świętowaniu Konstytucji 3 Maja !!!!!. """Fakty i Mity""" !!!!

avatar
~Urszula Chudak
04.05.2023 09:02

Niestety, trudno jest się nie zgodzić z komentarzem Echa. Pan Starosta, jak już o obecnościach mowa, co prawda wystawił silną reprezentację, ale byłoby miło, gdyby i sam się pojawił. Jeszcze jedno - zostałam powołana przez marszałek województwa, do Kapituły "Człowieka 25 lecia Samorządu Wojewódzkiego". W tym roku nasze Lubuskie, obchodzi srebrny jubileusz swego istnienia. Na tym etapie, jestem zobowiązana do zachowania tajemnicy - uchylę tylko jej rąbka - do w/w tytułu, między innymi, zgłosiłam nieżyjącego starostę Marka Kozaczka. W dużym stopniu przyczynił się on do powstania instytucji około powiatowych, zawsze w pierwszym rzędzie z ówczesnym burmistrzem. Wczoraj na pewno byłby również z nami, gdyby pełnił zaszczytną funkcję szefa samorządu powiatowego. Tak jak jest w innych samorządach, tak być powinno i u nas! Takie są wreszcie oczekiwania większości naszych mieszkańców.

avatar
~Adaś
04.05.2023 16:25

Ad. "U.Ch." - forumowiczu..., zacznę od, że bardzo cenię Pani obecną działalność społeczną ( a ma Pani wiele, kobiecej, innej, ze swojego otoczenia i wieku nieprzychylności) , za to, że "jeszcze" chce się Pani cokolwiek dobrego zrobić. Pierwsza klasa, że tak wspaniale układa się Pani współpraca z p. m. Polak i że będzie Pani mogła zainspirować z tej "ziemi" "Człowieka 25 lecia Samorządu Wojewódzkiego" - choć prywatnie trochę to dla mnie "nadmuchane" ale wymieniła Pani nazwisko p. Kozaczka z którym miałem obustronną życzliwość i jestem ZA. Był otwarty, potrafił porozmawiać i z "babą z magla" i w poważnej spawie, nosił w sobie cechy łagodności i życzliwości, wpasował się wyjątkowo dobrze w rolę samorządowca i w końcu doprowadził ( nie sam) do utworzenia nowej komórki administracyjnej - powiat Wschowa. Ok, wykonał kawał dobrej roboty, tak decydenci podzieli ten kraj a On temu zadośćuczynił. Prywatnie, sensu stricte jestem za bardziej uproszczoną administracją państwa, taką bez powiatów, bez tej przeszkadzającej administracji w stylu wystarczającym: gmina - województwo ale to temat na inne "szlochanie". Proszę p. Ulu zwrócić uwagę na faktyczny komentarz forumowicza - "Fakty i Mity" ..... nie umiemy o tym rozmawiać tak jak było, dlatego mamy tak trudną historię swojego państwa ? Nawet tu i teraz, w 2023 na prowincji, widzimy wyraz skłóconej demokracji bez zainteresowania obywatelskiego przy pomniku a akceptacji kościelnej historycznej sprzeczności .... tym razem bez bujania, "dyrygent" wykazał powagę. Adaś

avatar
~Mieszkanie
06.05.2023 12:10

Pani Ulu pan Starosta był na obchodach w Warszawie myślę że branie udziału w uroczystościach w stolicy też dobrze o nim świadczy

avatar
~Urszula Chudak w uzupełnieniu
04.05.2023 10:49

Zapraszam na lubuskie.pl. To tam w relacji z obchodów wczorajszego święta w Zielonej Górze, jest informacja, że przemarsz w sercu miasta, prowadziły wschowskie mażoretki. Na 64 zdjęć, większość stanowią te z uśmiechniętymi, pięknie ubranymi i umalowanymi młodymi wschowiankami. Czyż nie napawa dumą, taka wizytówka naszego miasta?

avatar
~Widz
06.05.2023 12:13

Proszę pisać dokładnie gdzie był starosta a nie przekazywać nie sprawdzone informację.

avatar
~Świadectwo (ONI)
07.05.2023 07:54

Co na to wiedza z historii - jak to pisze "fakty i Misty" ???. Po drugie ; kogo to obchodzi co jest z tak zwanymi "nieobecnymi" na tej uroczystości !. Wiemy i pamiętamy jak do Nas garną na tak zwane ich " pokazówki i ustawki" !. Jak są zawsze w okresie ich kampanii wyborczych i przedwyborczych jak nam się wprost "podlizują" - Bo! - bo potrzebują Naszych "głosów" - !. JAK TO POWIDALI NASI DZIADOWIE " po czynach ich poznacie" lub " jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie" --- A wybory tuż tuz , a my pamiętamy tą ich prowizorkę obietnic !. Do zobaczenia .......#.pl.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl