Elementy wystawy
Świadkowie zbrodni na żywo
Jednym z elementów wystawy będzie przedstawienie „Przesłuchanie świadków zbrodni”, w którym uczniowie wcielą się w role osób, które były świadkami wydarzeń sprzed 70 lat. Uczniowie wykonają również utwór „Markowa” w stylu rap.
Rodzinne spotkania z historią
W ramach wystawy można będzie również zobaczyć rodzinne spotkania z historią w tle. Te będą obejmowały spotkania rodzin z uczniami i odczytywanie opowieści z życia rodziny Ulmów, zaczerpnięte z książki Elżbiety Szulikowskiej, „Boso do nieba”.
Dokumentacja fotograficzna i artystyczna
Wystawa będzie zawierać także dokumentację fotograficzną i artystyczną, która oddaje klimat epoki, oraz prace wykonane przez uczniów, naśladujące oryginalne zdjęcia rodziny Ulmów.
Dopełnieniem będą makiety przygotowane przez uczniów podczas „Nocy z Ulmami”, przedstawiające miejsca związane z życiem Ulmów, oraz różne przedmioty przybliżające życie codzienne przedwojennej Polski.
Lokalna historia
Na wystawie znajdą się również miejsca i opisy związane z mieszkańcami Wschowy narodowości żydowskiej oraz z Leszna, które były częścią edukacyjną projektu.
Wyjątkowy film o Ulmach w CKiR
Warto dodać, że 6 września o godzinie 19:00, w Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie zostanie wyświetlony film "Ulmowie. Błogosławiona rodzina". Reżyser Dariusz Walusiak pracował nad tym filmem przez blisko 20 lat, zgromadzając liczne materiały i świadectwa osób, które pamiętają Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich dzieci. Film jest opowieścią o dobru, które pokonuje zło, i jest szczególnie znaczący, gdyż cała rodzina Ulmów, w tym nienarodzone dziecko, została beatyfikowana.
Bilety i informacje dodatkowe
Bilety na seans filmowy są dostępne online na stronie kupbilecik.pl oraz w sekretariacie CKiR. Cena biletu normalnego to 20 zł, ulgowy - 18 zł.
Źródło: Koordynator projektu Agnieszka Mała, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Olimpijczyków we Wschowie, CKiR